Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата след изолацията - на какво да обърнем внимание

| обновено на 21.06.20 в 17:48
Снимка: Pixabay
Емоционалното състояние на децата след периода на изолация е тема, по която тепърва ще се говори. Все повече родители виждат разлика в поведението на децата си. Оказва се също, че децата, които посещават психолог, все още искат срещите да се осъществяват онлайн, защото не се чувстват готови за срещи на живо. 

По-малките деца също така срещат трудности при адаптацията си в детската градина и навън при игрите с нови деца. От различни изследвания става ясно, че младежите, точно както и възрастните, срещат редица проблеми в следкарантинната си адаптация. 

“Децата, и семействата с деца, са засегнати четири пъти повече от посттравматични симптоми, в сравнение с хората, които нямат деца и такива, които са спазвали по-леко мерките”, обяснява старши психологът в Център за обществена подкрепа "Света София" Катерина Ковачева

Според нея при засегнатите хлапета се проявяват проблеми при адаптацията обратно в детската градина, различни поведенчески затруднения, които са резултат от натрупаното напрежение през карантинния период. 

Психолозите наблюдават, че децата са по-тревожни, едни проявяват тъга, други се притесняват за това дали, като отидат на градина приятелите им ще ги помнят и ще са там, за да си играят с тях. 

Изключително важно за детската адаптация е, те да срещат разбиране от родителите. Говоренето по темата също е ключов фактор. 

Децата често усещат и копират емоционалното състояние на родителите си, но го изразяват по различен начин и неразбирането на това, може да доведе до излишен допълнителен стрес. 

Важно е детето да знае, че има сигурност и подкрепа от близките си в този труден и за него период.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00