Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как преодолял Covid-19 дарител на плазма може да спаси трима болни

Кой и как може да дари част от кръвта си

| обновено на 21.10.20 в 15:52
Снимка: ВМА

Съществува доказано ефективен начин за лечение на Covid-19, който се прилага при пациенти в тежко и средно тежко състояние, но той работи само и единствено на принципа на солидарността. Става дума за преливането на кръвна плазма от пациенти, които вече са преболедували и са изградили антитела срещу вируса.

Процедурата е изключително безболезнена и бърза, която не коства абсолютно нищо, освен малко време. Ако отговаряте на условията и го направите, може да спасите до 3 човешки живота.

Методът е известен отдавна, от 1891 година, когато така е лекувана дифтерия, а пи късно е при други епидемии“, обясни пред Радио София д-р Павлина Михайлова, председател на сдружението "Лечение на Ковид 19 с реконвалесцентна плазма".

Плазмата е 55% от кръвта, течната му част, допълни специалистът. Другите 45% са клетъчни елементи. 95 на сто от плазмата е вода. Останалите 5% са протеини, белтъци, хормони, антитела.

„След дарение на плазма дори не може да се говори за възстановяване. Два-три дни след това можеш отново да дариш. Обикновено се взема от 400 до 600 милилитра. Болният, на който се прелее богата на антинтела плазма, може да почувства подобрение до 24 часа.“

У нас прилагането на метода започна през април във Военномедицинската академия. Най-ефективен е до третия ден след влошаване и влизане в интензивно отделение или 12-13-и ден след заразата, уточни още д-р Михайлова. Досега във ВМА е прелята плазма на поне 23-ма болни.

Особено ценна е плазмата на по-тежко преболедувалите, защото тя е по-богата на антитела.

Засега плазва може да се дари единствено в Националния център по хематология и трансфузиология в София. Скоро ще може – и в други областни градове.

От сдружението в момента покриват пътните разходи на подходящите дарители. Това са хора над 50 кг, под 55 години, които за преболедували и са минали 40 дни след положителния им PCR тест.

Когато се обади на Националния кръвен център, по телефона се прави кратко стандартно интервю, с което се изяснява възможността за дарение.

Процедурата отнема до 50 минути.

Дарителят ползва 2 дни платен отпуск, както при кръводаряване.

Чуйте още от разговорите на Антония Каменичка с д-р Павлина Михайлова и с младия дарител Даниел Страхинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28

Linares Live е дългоочакваният дебют на перуанския певец

Дългоочакваният дебют на перуанския певец Алекс Линарес с новият му соло проект се казва Linares Live . Фронтменът на най-известната формация за салса в България - Манго Дуенде, ще изпълни любими латин-поп песни заедно с авторските си композиции в компанията на музикантите: Калин Жечев - пиано, Борис Таслев - бас, Борислав Бояджиев "Борче" -..

публикувано на 18.05.24 в 10:19