Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Ташева - книжен блогър:

При четящите има много интересни тенденции тази година

Милена Ташева - съосновател на платформата “Аз чета”
Снимка: milleniumbg.eu
Кои книги предпочетоха четящите хора у нас през тази година – разказва съоснователят на платформата “Аз чета” Милена Ташева – известен книжен блогър. Според нея има много хора, които не са успели да се фокусират върху книгите, но има и такива, които успешно са "избягали" от реалността именно чрез книгите. 

“Желанието да се справим по най-добрия начин със ситуацията, в която ни се наложи да живеем и да вземем най-доброто от нея, породи много закачки от типа на: “Ето, сега ще имаме възможност да наваксаме с всички книги, които сме си купили през годините, защото имаме време да четем".

Оказва се обаче, че много читатели изпитваха затруднение да четат, изобщо да мислят за книги, заради стреса, който самата ситуация оказа върху нас. Някак не успяваме да се откъснем от ситуацията. Други успяха да избягат от всичко, което ни заобикаля, именно през книгите и през литературата. Има много интересни тенденции тази година”, казва Милена Ташева.

Според нея, ако има една позитивна страна на всичко, което ни се случи, това е, че културни инициативи като Софийския международен литературен фестивал, който тази година се проведе онлайн, успя да надскочи границите на София. Това може да стане златен стандарт и всички културни събития могат да имат онлайн формат, който да ги прави достъпни не само на регионално и локално ниво.

По думите ѝ хората през тази година са станали много по-склонни да рискуват, да излизат от зоната си на комфорт и да избират заглавия, към които не биха посегнали. Това, според нея, се дължи на факта, че издателствата обръщат повече внимание на комуникацията си с читателите и като цяло издателствата разширяват дигиталните си възможности. 

По отношение на читателските предпочитания през годината, Милена Ташева посочи, че е естествено в период на криза, читателите да се обръщат назад към историческите заглавия, където търсят добри примери. Това обяснява и защо книгата “Топ мистериите на България” на Слави Панайотов е толкова успешна. 

Освен това книгите за Втората световна война, както и темата за прехода, са винаги актуални заради склонността на хората да се самоанализират.

Чуйте повече за книжния пазар у нас през последната година в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00