Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След коронакризата и протестите през 2020 г.

Любомир Аламанов: Очакваме яростна предизборна кампания

На партиите от статуквото много им се иска да останат и да участват в управлението, коментира комуникационният анализатор

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

Covid кризата е може би най-отличителната черта на годината, която изпращаме – с локдауна, с невъзможността да пътуваме, със затворените бизнеси. Ако преди влизахме от криза в криза, през 2020 кризата беше глобална и непрекъсната. На второ място в България ще запомним протестите, чиито ефекти са спорни.

Това е оценката на Любомир Аламанов, комуникационен експерт от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

По думите му през пролетта беше факт добрият подход към информиране на населението по въпросите на настъпилата епидемия. И това се доказа с високото доверие към мерките.
След това обаче приеманите предписания за безопасност често се отменяха и бързо се заместваха с други. Това доведе до намаляване на доверието и сриване рейтинга на оперативния щаб.

През лятото се изгуби време в политическото оцеляване.

Тогава и настъпи пречупването във вярата и следването на лидерите от гражданите.

На протестите хората, които не харесват това управление, видяха, че не са сами. Фирма, която обяви подкрепа на протестиращи, бързо беше нападната от проверяващи институции. Но очевидно хората спряха да се страхуват да изразяват недоволството си.

Смяната на министри също донякъде е победа на протестите, допълни Аламанов. Много маски паднаха. Евроинституциите научиха повече за процесите в България.

Когато ваксината стана факт, в други страни първите, на които беше поставена, се оказаха възрастни хора, а в България – министър и шефове на болници. Това обаче беше правилен ход за българските реалности, смята експертът.
Макар и позакъсняла, разяснителната кампания за ваксинирането наистина е необходима.

Парламентарните избори през пролетта на 2021 г. ще бъдат предшествани от особено яростна кампания, смята Любомир Аламанов.

„Всички партии виждат милиардите, които се задават от Европа заради пандемията. Особено партиите от статуквото ще искат да останат и да участват в управлението.

Хората трябва да разберат, че демокрацията не е да гласуваш веднъж на 4 години. Демокрация е когато всеки ден искаш, говориш, настояваш, да протестираш ако трябва, да притискаш политиците да си вършат работата и да изпълняват обещанията си.”

Чуйте разговора на Катя Василева с Любомир Аламанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16