Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлинният парк на София в една Магична ботаническа градина

Неговия създател Ян Шагдай пред Радио София

Ян Шагдай - основател на Светлинния парк в Ботаническата градина към БАН
Снимка: Радио София

В тази леко хладна есенна вечер, екипът на предаването "Добър вечер, София" ви кани на магична разходка из Светлинния парк на Ботаническа градина към БАН, където ви срещаме с Ян Шагдай – основател и главен изпълнителен директор на полската компания, благодарение на която идеята а за този светлинен парк се осъществява.

Идеята се ражда в трудното пандемично време преди 3 години, когато Ян Шагдай е част от менажерския екип на една голяма хотелска конференция в покрайнините на Вроцлав (Полша):

"Както всички помним, по време на ковид кризата, бизнесът свързан с ресторанти и хотели не вървеше никак добре, защото бяха затворени. И аз се замислих какво мога да направя, за да не бъде уволнен никой и как да запазим екипа си през лятото", споделя той.

Идеята за Осветителния парк се оказва идеално подходяща, казва Ян, разказвайки историята на първия Осветителен парк.

"Нямахме представа как да го направим. Търсихме доставчици – намерихме ги. Мислихме как да разпределим парка, който за щастие имахме в нашия хотел. И първият осветителен парк бе построен в рамките на месец, с помощта на сервитьори, готвачи, градинари - като цяло хората работещи в хотела и разбира се, няколко техници, които да го направят безопасно."

Инсталацията се оказва изключително успешна. Посещават я 100 хиляди души, макар да е била отворена само 3 месеца.

"Беше огромен успех. Тогава си помислих, добре, защо да не отидем и в други градове?", казва си Шагдай. И се случва така, че през следващия сезон отваря още 3 осветителни парка и стават общо 4 само в Полша.

Но нищо не свършва дотук.

"И тъй като учех в чужбина и обичах да съм сред чужденци, след четирите парка в Полша отворихме още 3 във Вилнюс, Прага, Будапеща – много красиви градове, много близо до Полша, което беше късмет за нас и всички се оказаха много успешни", разкрива Ян Шагдай.

Той и съмишлениците му решават да завладеят и останалата част от Европа и пристигат в София. По думите му скоро ще отворя такъв парк и в Нидерландия, планират след 2-3 години парковете да станат общо 11 из цяла Европа.

Паркът не е просто инсталация.

"Всеки един от нашите паркове е различен, искаме да сме "местни" така да се каже, да разкажем историята за местата където се намираме, освен като забавление да имаме тази сюжетна линия, която този сезон в София е Магическа градина. В нашето портфолио очаквайте през следващите години, още различни инсталации", уверява Ян Шагдай.

"В сътрудничество с Ботаническата градина ние просто разказваме историята на мястото, където се намираме. Всеки човек, който ни посещава може да сканира QR кода точно на входа, което насърчавам всички да направят и могат да играят. Приложението за геймификацията може както да играе, така и да взаимодейства с инсталациите, които имаме", уточнява Ян Шагдай.

Чуйте още от неговия увлекателен разказ, в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45