Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората се влияят най-много от примери

| обновено на 02.12.23 в 11:00
2
Ния Мишонова и Любомира Атанасова
Снимка: радио София

Младежки подкаст канал се опитва да преведе гражданските организации на разбираем език. В последната си (засега) рубрика младежкият подкаст Канал 4 стартира с поредица от епизоди, които по лек и смилаем начин за младите хора се опитват да дадат отговор на въпроси, които голяма част от аудиторията си задава - какво е това неправителствена организация, с какво се занимават те, какъв е смисълът от тях, има ли начини, по които всеки млад човек може да се включи и да допринесе за позитивното развитие на обществото. Слоганът, който доминира в рубриката "Кои са те", е "Да направим този сектор разбираем". Подробностите от Ния Мишонова и Любомира Атанасова:

"Информацията за НПО сектора стига трудно до младите. НПО - това са хората, които ги правят. Каним хора от различни фондации, които да разкажат какво правят. Избрали сме 12 организации. За съжаление, дори някои от тях разчитат да стигнат до по-голяма публика само чрез случайни кампании и известни лица.

По-младите - това е възрастта, в която се формира гражданска позиция. Тя носи положителната програма, надгражда. Срещаме се с хора, успели да променят нещо. Стъпка по стъпка. Чрез примери най-лесно се смила от публиката. Имаме НПО в сектор образование, здравеопазване, които са ми любими. "Първите 3 минути" - те са за важността от първата помощ, за нуждата от повече дефибрилатори на обществени места. Или БОДК - за доброволното кръводаряване. Те споделят в епизодите актуалното си състояние, винаги насочваме с линкове хората, които искат да се включат.

Опитваме се да бъдем актуални в нашите социални мрежи, да влизаме в диалог със зрители и слушатели. Подкастът би бил полезен и за самите хора в НПО сектора. Основният им проблем е, че не знаят как да го представят на широка публика. Хората се влияят най-много от примери. Доверието и предразсъдъците са друг проблем. Хората са заблудени, че в НПО има много пари, които се използват с лична цел. Отчетите и прозрачността са най-лесните стъпки. Това, което бори предразсъдъците, е крайният ефект.

Имаме чувството, че самите НПО си поставят допълнителни предизвикателства. Лесно им е в пет тома да обяснят какво правят, докато на нас ни стигат и пет думи с един пример. Липсва им умение да се представят дори пред таргет аудиторията си."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - професор Иван Дуйчев - хроника първа

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

публикувано на 08.06.24 в 16:00

Софийски разкази - София в минало време

Виктор Топалов за изложбата с фотографии от периода 1910-1915 г.: Разказът започва със сградата-домакин на събитието и хората,и историите около култовите сгради, останали и до днес. Коя е точната година на започването на строежа на Халите, каква е връзката им с Айфеловата кула, какво и къде е бил "Слугинския пазар" и каква е ролята му за получаване на..

публикувано на 08.06.24 в 15:00

Илюстрации и графики в неконвенционална форма

Започна поредното четвърто издание на Фестивал на илюстрацията и графиката. Говорим с Васил Владимиров от организацията на ФИГ: "Това е и съкращение на фигура, но тази година се заиграваме с мъглата. Обръщаме внимание на размитите граници между фигуративното и абстрактното. Темата не ограничава авторите, но им дава посока. Участниците хем се вписват в..

публикувано на 08.06.24 в 11:45

Модата е визия, концепт, начин на мислене, емоция

Специалност „Моден дизайн“ на НХА в София и Филиала ѝ в Бургас представя дипломно ревю на студентите от Випуск 2024 година, на тема: „Трансформация“.  Проф. Д-р Яна Костадинова - р-л на катедра Моден дизайн в НХА,  проф. Майа Богданова и доц.Александър Гергинов ни въвеждат в събитието: На 13 юни представяме ревюто "Трансформация". Не беше лесно,..

публикувано на 08.06.24 в 11:10

Бяхме млади, стигнахме до дъното на най-дълбоката пещера тогава

40 години от българския подземен Еверест. Красимир Петков, спелеолог, за премиерата на филма за събитието: "Това беше експедиция в пещерата Жан Бернар в Савойските Алпи. Тогава бе най-дълбоката пропаст в света. Бяхме млади, стигнахме до дъното, снимахме чисто любителски филм. 1358 м бе дъното. В момента е седма в света. Спелеологията е изследване на..

публикувано на 08.06.24 в 10:06

Децата - да са самостоятелни, но и да могат да работят в екип

В НВИМ, в 10 сутринта със свободен вход се отбелязва Деня на бащата. Забавленията дебнат отвсякъде - подробности от Николай Лазаров от Националната скаутска организация на България: "Както всяка година сме опънали палатка, хамак, показваме на децата първа долекарска помощ, ориентиране. Подготвили сме и изненади. Има и други интересни шатрички на..

публикувано на 08.06.24 в 09:48

Адресите на любовта - Димитър Подвързачов

Димитър Подвързачов кара втора младост с учителка Известният журналист, писател, автор на афоризми и стихове Димитър Подвързачов бил неустоим ухажор, когато пийнел чашка-две, но на сутринта забравял флирта и съпругата му не му връзвала кусур. Но се увлякъл като ученик по преподавателката от Първа девическа гимназия Дора Аврамова. “Карам втора..

публикувано на 08.06.24 в 09:36