Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Самоков легендите са чиста истина

| обновено на 28.01.24 в 19:08

Изнесеното Радиокафе е от Самоков. Гостуваме на музея в града и започваме с неговия директор Веселин Хаджиангелов:

"Живото доказателство съм, че легендите са чиста истина. Голямата чешма е представителна даденост. Легендата гласи, че който пие вода от нея, остава в града. Останах и аз над 35 години. В Самоков е изграден първия Американски колеж. Първият курорт обявен като летовище е Боровец. В края на 19 век започва да се превръща в ски-център. В 1934 се открива първата ски-шанца, за две години е най-високата в Европа.

Самоков никога не е бил затворена общност. Винаги е бил мултиетнически град. В документите от 15 век се говори за християнска, мюсюлманска и еврейска махали. Имало е културен обмен в тези общности, с 5 църкви, джамии и синагога. Не е имало междуетническа омраза. Добрият икономически живот е свързан с металодобива. Това довежда и до развитието на културата и образованието.

След средата на 50-те години на 19 век тук е първият български фотограф, направил прекрасните портрети на нашите възрожденци. Имало е приказка, че софиянци са идвали в Чамкория да си купят европейски дрехи и да се снимат.

Ние се радваме на всички млади хора, които идват при нас."

След него слушаме Любомир Николов, който разказва за изложбата за първата ски шанца в България:

"Много първи неща са се случили в Самоков, фотографията е едно от тях. Тръгва от Самоков като помощник на баща си в първата българска печатница. Неколкократно е ходил в Белград, където работи с фотографията от 1857. Първата половина на 19 век е много важна - навлиза образованието и има нужда от книги. Хората са били инициативни, Самоков по това време е бил голям възрожденски център, нещо като областен град. Имало е доста грамотни хора. В музея се опитваме да представим почти всичко от 19 век. Няма тема за историята на града без поне 10-20 фотографии. Пазим кибрит от първата кибритена фабрика, която е била в Самоков, пазим стъкло - тук е била и първата стъкларска фабрика.

В 1936 музеят вече е част от държавния правилник, сградата е първата, строена за музей. В 2007 претърпява основен ремонт, подчертаваме историята на града, разделена по отделни теми. Тук е имало по-редки занаяти като златарство и бижутерия. Може да се види първия училищен правилник в България от 1862. Поставяме мястото на гравьорската школа и, разбира се, на живописната.

Градът и планината се допълват един друг. Желязото, дървените въглища са хранили града почти до средата на 19 век. Водата, речният пясък и дивечът също, градът създава Чамкория. В 1892 държавна комисия търси място за лечение на туберкулоза и се спира на Чамкория, където е имало само дърводобив. По това време е имало митнически бараки на Песъко, там е минавала преди границата с Източна Румелия. Ползвал се е опитът на курортите на Западна Европа, 1896 вече има общински хотел и първите вили.

Не беше популярна историята на ски-шанцата, тази година стават 90 години от откриването ѝ. Имало е голяма еуфория за практикуване на ски. По-голямата шанца в Германия още не е била готова. При нас е била строена бързо, с дарения от Гранитоид, имало е и банков заем и в началото на 1934 е била открита от принц Кирил, шанцата носи името на майка му. Постиженията са били около 25 метра. Проектирана е от завършил в Германия самоковец, специализирал в армиран бетон. За съжаление е разтурена години по-късно поради липса на техники за поддържане на снега върху дървената конструкция."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Перфектната формула за баланс във всекидневието ни е 3x8

След двата големи християнски празника в едно Великден и Гергьовден е време отново да пренастроим себе си към обичайния работен ритъм. Вероятно някои от нас по време на тези празници са планирали и други – лятната семейна отпуска например.  Какъв е добрият баланс между делници и празници, за да не се налага да си почиваме и от празниците и..

публикувано на 07.05.24 в 17:10
Весислава Антонова

Весислава Антонова: Не бива да отслабва класическата функция на медиите - да бъдат критици

На общоевропейско ниво и по-специално в страните от Източна Европа днес сериозно личи замирането на културата на дебата . Народното събрание се е превърнало в някакъв символ на този вид култура, на липса на диалог. Медиите, които трансферират идеи между политиците и обществото, също са заразени от тази култура на липса на диалог. Това..

публикувано на 07.05.24 в 16:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Различните партии ще приложат различни кампании

Предизборната кампания започна още при опита за ротация в управлението. Явно са усещали, че изборите наближават. Сега е важна подребдата на листите, лидерските сблъсъци, както и посланията. Различните политически партии ще имат нужда от различни кампании , подчерта в коментара си коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова ,..

публикувано на 07.05.24 в 15:15

Д-р Тимен Тимев представя новата си книга "Секс, молитва, революция"

Д-р Тимен Тимев е един от най-авангардните писатели на нашето съвремие. Практикувал е като психиатър в Севливо, Карлуково и София. Той е един от най-дълбоките изследователи на човешката психика, личностно и духовно развитие. Тимен Тимев е автор на редица книги, философски трактати и драматургични пиеси. Използващ псевдонимът Материус..

публикувано на 07.05.24 в 14:44

Кубински ритми ще огласят София

На 7 май 2024 от 20:00 ч. в столичен клуб ще бъде представен резултатът от международния музикален проект SOFIA-HAVANA music collaboration с участието на кубинския перкусионист виртуоз Rolando Palacio в колаборация с талантливи български музиканти. Rolando Salgado Palacio е свирил в легендарни кубински групи като Afro-Cuban Allstars, Conjunto..

публикувано на 07.05.24 в 13:57

С 4-дневен фестивал "Люлин" отбелязва празника на района

На 9 май столичният „Люлин“ отбелязва районния си празник. Тази година от администрацията на района са подготвили 4-дневен фестивал, с който да зарадват жителите на най-многолюдния квартал не само в София, но и в страната. Празникът започва на 9 май, в 17.00 часа, с празнично шествие на учениците от район „Люлин“ по бул. „Захари Стоянов“...

публикувано на 07.05.24 в 13:13

Повече трамваи до "Хладилника" и "Бъкстон", "Обеля", "Надежда" и "Люлин"

От днес тръгва новата трамвайна линия №15 от ж.к. "Бъкстон", по ул. "Граф Игнатиев" до МС "Витоша". По линия 6 към "Надежда" и "Обеля" ще се движат модерни, нископодови и климатизирани трамваи. Трамвайна линия 8 към "Люлин" се подсилва и през целия ден ще минават на интервали от 10 минути, а и ще се движат до по-късно, напомнят от "Спаси..

публикувано на 07.05.24 в 11:56