Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мистериозни книги в София

Снимка: Радио София

Мистериозни книги се появяват на места в столицата, свързани с живота и делата на едни от най-бележитите поетеси, актриси и учени. До 24 март 2024 година всеки ден по едно заглавие, придружено с информация за бележита жена от нашата история, очаква своя нов читател някъде в София. Улики за местонахождението на книгите могат да бъдат намерени в профилите на трима букстаграмъри – Теди Рафаилова, Викс Томова и Маги Методиева, както и в Инстаграм профила на Факултетен Студентски Съвет при ФСФ.

Едно от ключовите места в предизвикателството ще бъде Софийски университет, с който е свързана не една бележита жена. Именно Факултетен Студентски Съвет при ФСФ, към който принадлежи и Маги Методиева, е сред съорганизаторите на предизвикателство.

За всички, които имат желание да научат повече за вдъхновителки като Леда Милева, Екатерина Каравелова, Елисавета Карамихайлова, Адриана Будевска, Яна Язова, организаторите споделят всеки ден в Instagram интересни факти, истории и викторини. Подробности по темата разказа Теди Рафаилова.

"Февруари месец е един месец, в който хората си подаряват хубави истории, говорят си за любов и аз се замислих, че има много самотни хора, много четящи, които намират любов в книгите. И така си казахме: "дайте да скрием книги в София опаковани в червена хартия с балони и целия месец да си говорим за романтика", сподели Рафаилова.

По думите й голяма част от хората четат леки, увличащи четива, като любовта не се изразява само в тази между мъжа и жената, но е и например към селото, както е при Елин Пелин.

"През март си говорим за българките. За онези българки, които са помогнали на нашата нация да бъде това, което е в момента с всички нейни прекрасни черти и може би с чертите, които ни дразнят. За мен март е бил винаги много български месец", отбеляза тя.

Акцент на инициативата освен Екатерина Каравелова са и други бележити българки, като Елисавета Багряна и Боряна Дукова.

Рафаилова каза, че ще продължат с други инициативи в подкрепа на жените, тъй като се появява лавинообразен ефект. На 21-и март ще бъде разгърната национална инициатива за споделяне на известни български поети, както и със споделяне на млади и неиздавани поети. Идеята е от една страна тяхната работа да достигне до повече млади хора, а от друга да послужи за вдъхновение за бъдещи творци.

"За Леда Милева беше трудно да намерим къде да оставим книгата и я оставихме на мястото на нейния детски дом. Там, където е живяла с баща си Гео Милев срещу джамията до Халите. Пропуск е една толкова обичана българска писателка всъщност да няма никакъв монумент за нея, да няма нищо оставено", каза Рафаилова. Тя спомена, че през идната седмица усилията им ще са фокусирани върху жените свързани със Софийския университет.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00