Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе първото издание на български език на бестселъра на Греъм Суифт "Последни поръчки"

Издателят Преслав Ганев в "Радиокафе"

Преслав Ганев

Греъм Суифт е английски писател и член на Кралското общество за литература. Приет за един от най-звучните гласове на Острова, Суифт е автор на 11 романа, както и на няколко сборника с разкази и есета. Автор е на литературния шедьовър "Последни поръчки" - блестящо написан роман, който открито разглежда човешката чувствителност и копнежи, "Последни поръчки" печели една от най-престижните литературни награди в света – "Букър", през 1996 г. Оценката на журито гласи следното: "Скръбта и възмущението се смесват със страст и съжаление в това откровение от Суифт за една променяща се Англия и за това колко непреходна е човешката тленност".

Въпреки световната си популярност като майстор на прозата и открояващ се литературен глас, авторът е малко познат у нас само с един сборен том от края на 80-те години. В наши дни името му в България се възражда с големия му шедьовър, който вече може да се открие по книжарниците в превод на Юрий Лучев и с корица от Милена Вълнарова.

Повече за удостоеният с награда "Букър" роман на Греъм Суифт "Последни поръчки", който вече има своето първо издание на български език, разказа пред Радио София издателят Преслав Ганев.

"Греъм Суифт е забележителен като писателски глас. Като послание просто няма къде да се хванеш, че е слаб в начина му на писане", категоричен е той.

Освен, че романът е брилянтно написан като литературен стил, той е изключително майсторски композиран, защото реално оформя пъзела на едно дългогодишно приятелство между петима мъже, единият от които е покойник, но пред останалите стои предизвикателството да разпръснат праха му на избрано от него специфично място.

Всяка от кратките глави е разгледана през погледа на някой от четиримата герои, приятели и недотам в спомените помежду им, за починалия Джак, спомени на вдовицата му, нейните мисли в реално време, която през годините се е превърнала в член на тази компания. Тя също има своите основания да не желае да изпълни тази поръчка на покойния си съпруг, да разпръсне праха му. Тази нелека задача стои пред мъжете, които по пътя  преоткриват себе си, приятелството помежду им, прескачайки във времето между минало и настояще. Пред читателя постепенно се запълва пъзелът на случилото се - картина която никой от героите не познава изцяло, разкри издателят Преслав Ганев.

След присъждането на наградата "Букър" през 1996-а, пет години по-късно, през 2001-ва, по романа е заснет и холивудски филм с участието на Майкъл Кейн, Боб Хоскинс и Хелън Мирън. Екранизацията печели любовта на зрителите, както и няколко награди, сред които за най-добър актьорски състав от Националния съвет на кинокритиците в САЩ.

"Всъщност, актьорът Майкъл Кейн е в ролята на покойника от романа, което дава да се разбере, че макар и мъртъв, още в първата страница на книгата той хвърля огромна сянка върху всичко, което се случва. Живее в спомените на всеки от тях, в това, което мислят, изключително сложен се оказва пъзелът и за мен лично още при първия прочит на превода на Юри Лулчев беше изключително впечатляващо да достигна до това, което се разгръща в този като цяло кратък роман", посочва издателят.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00