Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

59 на сто от приходите в музикалния пазар у нас са от стрийминг

Българинът все повече е готов да плаща за легална музика

Снимка: IFPI

Българският музикален пазар отбеляза ръст от 44% през 2023 г., отчете Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), а общата му стойност достигна 16,9 милиона долара. Това изкачва страната до 53-то място по продажби в света (от общо 70 страни).

Според Годишния музикален доклад на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) през 2023-та приходите от записана музика са се увеличили с 10,2% в световен мащаб и достигат 28,6 милиарда долара.

Най-значителен скок са направили два региона – Латинска Америка (+ 19.4%) и страните от Африка на юг от Сахара (+ 24.7%). Европа генерира 28.1% от глобалните приходи и продължава да бъде вторият по големина пазар на записана музика в света.

Основен принос за този ръст има стриймингът. През 2023 г. платените абонаменти са 667 милиона и формират почти половината (48,9%) от световния пазар. В България стриймингът дава 59 на сто от приходите, коментира пред БНР-Радио София Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП.

Пазарите започват да се насищат. При големите пазари (Германия, Франция и други) ръстът се изразява с едноцифрено число.

У нас през миналата година се отчете лека намаляване на приходите от покупки на компактдискове (-5%), но тази увеличението е +76%.

Средно през 2023 г. българинът е дал 1,85 долара за музика (през 2022-ра –1,02 щ.д.)

Проблемите в музикалната индустрията продължават да са свързани с пиратството.

"То е наш вечен враг. Преоблякло се е в дигитални дрехи, но изяжда огромен дял от приходите."


По думите на Точарова (), допълнителни предизвикателства носи изкуственият интелект (ИИ). Основания за тревога дават алгоритми за фалшиви стриймове. Не създателите на ИИ са заплаха, а тези, които го използват за присвояване на нещо, което принадлежи другиму.

Положителното за България е, че се променят нагласите в българското общество. 
Все повече хора са готови да инвестират повече, за да слушат музика. Това ще позволи индустрията да се развива и съответно да инвестира повече за създаване на още нова музика.

"Тази индустрията заслужава признание за това, което прави за културата, както и за хората, които са заети в нея. Имаме нужда от още малко законодателна защита и подкрепа в тази сфера", допълни изпълнителният директор на БАМП Петя Точарова

Чуйте разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55