Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даваме възможност на децата да творят

Инициатива с акцент върху ролята на учителите и педагозите в малките населени места организира Асоциацията на българските села. Тя е разработена в партньорство с "Училище за съзнателни родители", а нейната цел е предоставяне на възможност за усъвършенстване на познанията и уменията на учителите и педагозите в малките населени места. Създателят на "Училище за съзнателни родители" и "Озарена педагогика" Любов Миронова раказва:
"Курсът ще се опита да сподели на професионалисти, работещи с деца как да бъде олекотена работата им за часовете, които не се изучават в Педагогическия факултет. Включително как да взаимодействат с родителите. Целта е намаляването на сблъсъците и насилието.
Важен елемент е децата да спят. Иначе се разбива нервната им система и е невъзможно да развият пълния си потенциал. 
Сложила съм и тема финанси - колкото и добър педагог да си, без добро планиране на бюджета, отсъствието на 2-3 деца да провали проекта. Насочени са към учители от 3 до 7 годишни деца, но също и възпитатели, охрана и други, които общуват с децата в рамките на детската градина. Също и за студенти в Предучилищна педагогика.
Асоциацията на българските села дав голяма подкрепа - да се подпомогнат учители да отворят затворените врати на детските градини. Има вече такива случаи, благодарение на млади семейства, които са се заселили там. Идеята е процесът да достигне до повече села, там, където има дигитални номади с деца.
Озарената педагогика стъпва на всички педагогически системи преди себе си. Науката е много стара, всяка нова е свързана с нови философски течения. Аз съм свързана с хуманистичното - най-важното за него е човекът. Ударението при нас е баланс на развитие на ляво и дясно полукълбо. Даваме възможност на децата да творят. В момента има превъзходство на обучение на лявото, а то е неустойчиво. Давайки достъп до красота им се отваря път към духовното. Друга разлика е въвеждането на щадяща сетивата им среда. В момента тя е агресивна. Също и щадяща тимуса, т.е. среда без насилие - имаме резултат без да сме плашили, манипулирали или подкупвали децата."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчева сутрин на Гергьовден, следобед - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°, в София - около 23°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд над масивите в Западна..

публикувано на 06.05.24 в 07:35

В Светлата седмица прославяме светите апостоли и Богородица

На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица, наречена така, защото Възкресението на Христос символизира просветлението. В следващите седем дни се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица завършва с Томина неделя, когато се почита паметта на Свети апостол Тома, наричан Неверни, защото не..

публикувано на 06.05.24 в 06:05
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00