Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928" – мястото, на което се "раждат" книгите за незрящи

Снимка: fb/Национално читалище на слепите „Луи Брайл 1928“

Демонстрация как се „раждат“ книгите за незрящи в България се провежда днес в Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“, на площад „Славейков“ № 1.

Единствената институция в страната, която е ангажирана с издаването и разпространението на брайлова художествена литература за слепите деца и възрастни, е именно Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“.

От началото на тази година, читалището разполага с нов високоскоростен брайлов принтер, който няма аналог в България със своята бързина и качество на печат. Машината отпечатва 300 брайлови знака в секунда и може да изработи 900 страници формат А4 за един час.

Читалището е успяло да се сдобие с принтера благодарение на финансовата подкрепа на Агенцията за хората с увреждания, каза пред Радио София Йордан Младенов – председател на Националното читалище „Луи Брайл 1928“.

„Машината позволява много по-бързо и качествено да произвеждаме книги за незрящите граждани в България. Тук, ние не само ги произвеждаме, ние ги съхраняваме. Тук е единствената брайлова библиотека. Незрящите граждани на София получават тези книги в домовете си с наша кола, а тези от провинцията – по пощата“, обясни Йордан Младенов.

Той добави, че читалището разполага и с единствената електронна библиотека за незрящи, достъпна онлайн.

„Имаме 17 000 заглавия, които са на разположение на незрящите в цяла България. Ние искаме да поощрим слепите хора да четат брайл, защото истинската грамотност, до книгата, до текста – това е чрез брайл“, каза директорът на читалището.

Той изтъкна, че именно там се печата и художествената литература за незрящи ученици, след което се предава на библиотеките в училищата. Сътрудничат си със Столичната библиотека, откъдето вземат книги, сканират ги и ги предоставят на брайл.

Всяка година на 24 май, читалището организира конкурс за бързо четене на брайл и правилно писане, каза Йордан Младенов.

Читалището се намира на площад „Славейков“ № 1, вход Б, на четвъртия етаж.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Градският транспорт е алтернативата за по-бързо и по-евтино придвижване в центъра на София

Проектът за реорганизация на движението в центъра на София, който предизвика протести от страна на живеещите в района, е ценен за развитието на устойчивата мобилност в града, коментира пред Радио София урбанистът Калоян Карамитов от "Екипът на София". „Такива проекти носят със себе си определени противоречия, засягайки темата за паркоместата, които..

публикувано на 13.05.24 в 09:34

Облачно начало на седмицата, с температура в София около 16°

Днес ще се задържи предимно облачно. Преди обяд в Източна България все още ще има валежи от дъжд, съобщиха от НИМХ. След обяд превалявания ще има на места в Западна България. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, в София - около 16°. Над планините облачността ще е значителна и ще превалява..

публикувано на 13.05.24 в 07:35

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01