Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дима Настева и Иван Карастоянов пред Радио София

България е една от малкото държави в света с адаптирани комикси за незрящи

Снимка: Мая Бочева

България е една от малкото държави в света с комикси, достъпни за хора с увредено зрение. У нас вече има два достъпни комикса, отпечатани на брайл, записани с гласовете на актьори и доброволци, благодарение на финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Идеен двигател на проекта е  , а ръководител - Дима Настева.

Пред Радио София те обясниха с какви трудности са се сблъскали при създаването на комикси за незрящи.

„За мен беше много трудно да си представя комиксът, който е едно изключително визуално изкуство. Ние, като хора, които имаме късмета да виждаме, за разлика от Иван и другите като него, е най-нормално да отгърна една картинка, да видя всякакви щури истории, които разказва комиксът и попитах Иван как всичкото това нещо ще го обясня на него и съответно на незрящите хора. Той ми каза – много е просто, сядаме и описваме с думи това, което виждаме“, обясни Дима Настева. 

Тя започва да описва всички детайли, които вижда в комиксите, а след това, заедно с Иван търсят най-подходящите думи, за да може незрящият да се докосне до това, което зрящите виждат.

В началото започват с два комикса, но чрез проекта „Комиксилница – достъп до култура за зрително затруднени“, вече имат описани 10.

Признават, че в началото е било изключително трудно.

„Писахме на американски издателства, свързахме се с български художници и илюстратори на комикси – беше една страхотна идея и се блъскаш в стена – отникъде никакъв отклик. Оставаха ни три дни преди да подадем проекта и нямахме комикси, върху които да работим. Тогава познати ни свързаха със страхотна авторка – Мая Бочева, която напълно безвъзмездно ни предостави нейните два комикса. Това е причината да имаме само два комикса по първия проект“, сподели Иван Карастоянов.

На 20 и 21 април те провеждат работилница в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", на която разиграват интерактивна игра между зрящи и незрящи, като целта е да създадат комикс заедно, който вече е факт и е написан на хартия.

Дима Настева и Иван Карастоянов създават и достъпно изкуство за всеки, като в него обединяват всичко, по което работят. В момента адаптират и два късометражни филма за незрящи.

„Това е изключителен недостиг в България – незрящите да се докоснат до киното. Стартираме с два филма, тъй като ситуацията с авторските права е много трудна. През юни ще направим премиера, като в тази инициатива много ни се иска да привлечем хора, които се занимават с изкуство, за да предизвикаме дебат“, каза Дима Настева.

Работят и върху създаването на театрално представление, заедно с деца с нарушено зрение.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Зелено четене

Надежда Динева представя  Националната кампания "Зелено четене": "Кампанията е моя лична кауза, тя достига до повече хора. Срещнах подкрепа от литературни клубове, общини, книжни клубове. Правилните послания ни намират." Подробности от кампанията - в звуковия файл.

публикувано на 25.05.24 в 15:00
Георги Марков и Здравка

Адресите на любовта - Георги Марков

Писателят Георги Марков е женен за първата си съпруга Деспина, негова съседка в Княжево, когато в санаториума за гръдно болни среща Здравка Лекова. Тя е младоженка и е почти уплашена от смазващата самоувереност на този рано побелял мъж. Любовта им е по-силна от общественото мнение. Двамата се развеждат, женят се и заживяват в две стаички в..

публикувано на 25.05.24 в 14:00
С Йоана Алексиева и Стефани Лалева

Горско парти

Фестивал "Боровинкови нощи" на хижа Амбарица - Йоана Алексиева и Стефани Лалева: "Разлика с предния фестивал е, че доброволците оттогава (2014-2019) сме организатори сега. Районът е известен с големите боровинкови масиви. Хижата е една от най-великолепните в района на Троян. Мястото има изключително силна енергия. Хижата спечели награда за най-добри..

обновено на 25.05.24 в 11:34
Стражарите на нашата съвест

София вчера и днес

„София вчера и днес – документалното кино разказва“ - доц.д-р Теодора Стоилова-Дончева: "Събитието е инициатива на списание "Кино", входът е свободен. В 6 вечери показваме специално подбрани документални филми за София от 28 май в Дома на киното - три филма с обща дължина от час и 40. Филмът на Елдора Трайкова от 1992 "Неонови приказки" има много..

публикувано на 25.05.24 в 11:32

За фамилатлонци

На Фамилатлона тази година ще е "време за семейството". Яна Алексиева от Асоциация "Родители" споделя: "Подготовката за големия семеен фестивал отнема време и енергия. На 8 юни в Южния парк на голямата поляна ще се забавляваме. Стана традиция, хората го очакват. Ще има над 40 участника. Толкова хора представят различни игри и каузи. Фамилатлонът..

публикувано на 25.05.24 в 10:36

Да влезеш в историята

На Международното биенале във Венеция с Маги Гигова: "Много е ласкателно за българския павилион - много е посещаван. Миналото срещна бъдещето. Инсталацията ни "Съседите" изследва българския ГуЛаг, според италианските критици. Разтърсващ, въздействащ на всички нива - обоняние, сетивност, осветление. Разказите на оцелелите от българския ГуЛаг е с..

публикувано на 25.05.24 в 10:24
Иван Янакиев

Иван Янакиев, БДВО: Трябва да обогатяваме и надграждаме езика

Силата и ролята на комуникациите в днешно време са особено важни в отправянето на послания по значими за обществото теми. Това е мултидисциплинарна област, изискваща комплексни умения, динамиката на развитието дори е още по-голяма от тази на технологиите. Експертите в тази област трябва да са не само за пример в изказа, но чрез медиите..

публикувано на 24.05.24 в 17:54