Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Снимка: Ани Петрова

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е осъществено и със съдействието на членове на двете организации. Това е първият подобен документ, който систематизира и оценява всички дългосрочни рискове, изправени пред България. Подробности по темата разказа д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050".

"Всяка година преди Световния икономически форум се публикува един доклад за глобалните рискове пред света. Той е дело на много представители на бизнеса, правителствените и академичните среди. Последният доклад беше проучване извършено от 1400 експерта от цял свят. В него се описват глобалните рискове пред света и той служи като основа на обсъжданията по време на Световния икономически форум. Има ли в България подобно проучване, което да показва рисковете пред нашата страна и доколко те съвпадат с глобалните, както и доколко са различни? Оказа се, че такова няма, а има отделни проучвания в различни ведомства, които са длъжни по закон да правят оценка на рисковете стоящи пред тях и тяхната област", каза той.

По думите му в страната няма орган, на който да му е вменено такова задължение. Пет от десетте риска в световен мащаб са свързани с околната среда - несправянето с екстремните климатични промени, замърсяването, критични промени в земните системи и т. н. Други три са свързани с некоректното използване на новите технологии - изкуствения интелект и киберсигурността. Единственото съвпадение в топ 10 на глобалните рискове и топ 10 на тези за страната ни, са задълбочаващата се социална поляризация на обществото. Начело в България стоят демографията, образованието и здравеопазването.

"В тестовете PISA нашите ученици са на все по-задни места. Действително заплатите на учителите в последните години бяха увеличени много сериозно - от едно обидно ниско равнище те вече имат едни доста прилични заплати. Както виждаме това не се отразява на качеството на образованието и нека не хвърляме веднага вината конкретно на учителите, на тяхното желание или нежелание да си вършат работата. Аз бих хвърлил вината на системата. Нашето образование е жертва на 30 години непрекъснати реформи, които вместо да решават проблемите ги задълбочават", каза д-р Съйков.

Той посочи, че според някои изследвания направени в рамките на ЕС, българите са едни от най-податливите на дезинформация, което има пряка връзка с нивото на образованието, предлагано от образователната ни система.

"Дезинформацията не стои на едно място. Тя се развива с едни изключително бързи темпове и може би успоредно с развитието на технологичния процес се развиват и техниките за обработване на хората, именно по пътя на дезинформацията", отбеляза д-р Съйков. Освен това каза, че хората се лъжат по всички въпроси и най-вече според интересите на автора на съответната дезинформация. Резултатите от проучването показват рискове като високи нива на корупция, недоверие във върховенството на закона, загуба на национална идентичност и криза на държавността. Те могат да бъдат обвързани с политическата система, която ги генерира и ефективната работа на публичната администрация.

"Втората част от нашата работа би трябвало да бъде да изследваме какво би се случило с отделните системи и с държавата като цяло, при настъпването на тези рискове. Защото както се знае, ние сме ги оценили в някаква степен на вероятност и сила на въздействие така, че след това ще оценим процесите, които биха се развили при настъпването на тези рискове. И третата, най-трудната задача вече е да се намери съответното противодействие. Естествено това не е работа само на две обществени организации, каквито представляваме ние, а е работа на цялото общество", заяви д-р Съйков.

Той отбеляза, че България се нуждае от една национална доктрина, която да определи основните посоки за развитието ни и начините да постигнем това положително развитие в следващите няколко десетилетия.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50

Криптовалутата има предимства и при даване и получаване на дарения

Криптовалутите са първите представители на технологията, която ще промени света. Неутрални, защитени, недискриминиращи, децентрализирани, бързи и прозрачни , криптовалутите предлагат страхотен начин за изразяване на човешки емоции без ограничение, и ще допринесат за постигането на положителна промяна в обществата по света, убедени са експерти...

публикувано на 03.05.24 в 15:45
Снимки: Младен Петков

Седмицата в САЩ: Кои, как и защо провеждат пропалестинските протести

Студентските пропалестински протести продължиха и тази седмица в Съедините щати. На места университетите постигнаха споразумения с протестиращи, но в някои кампуси интензитетът им нарасна и се стигна до полицейски рейдове, информира Младен Петков от Вашингтон. Поне две хиляди души в цялата страна са арестувани по данни на местни медии...

публикувано на 03.05.24 в 15:18

"Game Changers" - саундтрак на София и отношението ни към нея

„Game Changers - ода за един град“ е музикален аудио проект за София на Данислава Делчева. Премиерата му е на 10 май, от 20.00 часа, в „Топлоцентрала“. Вдъхновението за него идва от градската среда и начина, по който се свързваме с нея, каза пред Радио София авторката Данислава Делчева. В основата на албума стоят документални звуци от градския..

публикувано на 03.05.24 в 14:11

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа. Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 03.05.24 в 12:46