Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се избегне спонтанен аборт

Снимка: Радио София

От 1993 година 15 май е Международен ден на семейството. Той е учреден от Генералната асамблея на ООН и целта му е да повишава информираността по въпроси отнасящи се за семейството. По данни на статистика всяка трета бременност в България завършва с аборт. На 31 май 2024 г. от 09:00 до 18:00 ч в Интер Експо Център ще се проведе Форум за женско здраве. Лектори ще бъдат топ специалисти в областта на профилактиката и лечението на различни женски заболявания, в АГ грижата, репродуктивното и пренаталното здраве, менопаузата и хормоналния баланс, гастроентерологията, онкологията и др. Освен чисто медицинските теми, програмата ще представи и теми, засягащи здравословния начин на живот и холистичния подход към него, храненето като здраве, значение на физическа активност, ментално и психологическо здраве, сексуално здраве, справяне със стреса и стремеж към дълголетие.

Посетителите ще избират между програмата в две отделни зали, а в прилежащото пространство на Конгресния център ще имат възможност да се запознаят с различни здравни услуги, специализирани клиники и лаборатории, ще чуят представяния на нови продукти и методи. Подробности разказа д-р Иван Сигридов, акушер-гинеколог "Проследяване на бременността".


По думите му не малка част от установените преди 12-та седмица аборти са по желание:

"Тук имаме леко разминаване. Майките, когато получат информация за своето бъдещо бебе, която не отговаря на очакванията им, или на семейството като цяло, тоест пътят не ги удовлетворява, сложен е, с неясен край, при тях бременността завършва по този начин. В нашата практика 8 от 10 аборта се случват с медикаменти в домашни условия. Ние проследяваме тези жени, но това означава, че върху тази статистика има поне още толкова, ако не и повече. Спонтанните аборти рязко се покачиха и тази тенденция не е от сега, тя е от 10 години и в последните 2-3 години има ускоряване. То е за постковид ерата и имаме една геометрична прогресия. Причините са множество."

Д-р Сигридов поясни, че има рискове и те са биологични и емоционални, като емоционалните са на първо място, защото минират следващите бременности. Освен това посочи, че върху този сегмент от абортите не се работи въобще. Биологичните смущения са по-тежки и затова се прибягва до неинвазивни аборти, уточни той. По думите му спонтанните аборти се случват често, когато се забременява без никаква подготовка.

"Инструкциите за развитие на мозъка, т. нар. "митохондрии" започват да се формират около 150 дни преди овулацията. Тоест, мозъкът се формира много преди забременяването. Грешки в инструкциите на бъдещия мозък, тоест митохондриите дефектират целия проект. Подготовката не е седмична, или месечна, но е няколкомесечна и трябва да бъде таргетирана. Има климатични сезонни изменения, лятото имаме един тип патология, а през зимата коренно различен тип патология. Различни заболявания се обострят, а други се успокояват така, че не е лошо да има и планировка, защото във всички статистики сме в първата тройка в Европа, в негативната им част", заяви специалистът.

Относно изкуственото зачеване той отбеляза, че повече от половината бременности са под някаква форма на асистенция. По думите му за мозъка на ембриона са най-важни витамините от група "Б", както и аминокиселините.

"По-важното е, че трябва да се сменят политиките на тялото. Нашето тяло на дневна и на месечна база се занимава спрямо ситуацията, която мозъкът анализира като даденост. Фертилната функция се включва при определени обстоятелства при хората, това не е ежемесечно, даже не е и едногодишно. Стресовите нива на организма и енергийните нива, тоест една инсулинова резистентност, едно наднормено тегло, което е нарушение в енергийните нива, които касаят именно мозъка също трябва да бъдат реструктурирани преди бременността", каза д-р Сигридов.

Снимката е илюстративна

Той уточни, че в първите хиляда дни от оплождането се въвеждат повече от 90% от хроничните заболявания и затова сънят, правилното хранене и намаляването на стреса са особено важни. Според думите му след такава подготовка статистиката показва под 1% аборти на годишна база при високорисков контингент. Основните причини за усложнения при бременността в България са свързани със средата, в която се развива бебето. И добави, че за всяка жена трябва индивидуално да се види какви смущения има в здравен план и за тях трябва да се вземат бързи мерки. Друга опасност за бременните е гестационният диабет, тъй като фруктозата е един от хепатотоксините.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сряда започва със слънце, следобед - дъжд

Днес облачността ще е разкъсана. Още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Главно в Южна България има условия за локални интензивни явления и градушки. Ще духа слаб до умерен запад-северозападен вятър, който по време на гръмотевична буря временно ще се..

публикувано на 29.05.24 в 07:35

От Съюза на парамедиците настояват за създаването на нова специалност – парамедик

Повече от половината места в Спешните центрове остават незаети, въпреки че заплатата на лекар в линейка достигна до 4000 лева. Затова от Съюза на парамедиците в България от години настояват за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове. От СПБ заявяват, че парамедикът не може да замени лекаря, но..

публикувано на 28.05.24 в 18:03

Фокусирането върху оценките пречи на ученето

Да изкарат високи оценки в училище е парадигма в образованието, в която учениците се страхуват от провал, вместо да се фокусират върху възможността за учене, коментират от екипа на Приложна академия за образование. Според тях, държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване не са точни показатели за потенциала и знанията на учениците...

публикувано на 28.05.24 в 16:48

Научни открития доказват, че граф Дракула е пишел и говорел на български език

Йоан Влад Трети Цепеш е влашки владетел от българо-кумански произход, наследник на династията Басараба, която е тясно свързана с българския цар Иван Шишман. Граф Дракула фигурира в историческите хроники с името Йоан Влад Трети. Това е едно от доказателствата за българския му произход, защото до 13 век земите във Влашко са..

публикувано на 28.05.24 в 15:41
Снимката е илюстративна

Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили

Институтът за пазарна икономика публикува анализа си за 2024 г. „Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024“. Чрез индекса се измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на..

публикувано на 28.05.24 в 15:38

"Оборище дарява" в подкрепа на ранното детско развитие

Фондация "За нашите деца" вече повече от 30 години поставя в центъра на своята дейност децата в риск от бедност и социално изключване, на възраст от 0 до 7 години, които имат нужда от подкрепа, за да могат да се развиват в сигурна семейна среда. През юни, месецът посветен на децата, фондацията провежда една от най-новите си..

публикувано на 28.05.24 в 15:06

Композиторът Красимир Милетков празнува с концерт 70-годишината си

Вокалната група  "Радиодеца“  с диригент  Илина Тодорова ще отпразнува с концерт 70-годишнината на автора на любими музикални произведения за малки и големи  Красимир Милетков ( ►) . Събитието ще се състои на 28 май в Първо студио на БНР . "Имаме доста голяма творческа биография с Красимир Милетков, защото сме записвали едни от..

публикувано на 28.05.24 в 14:13