"Берое" със страхотен обрат срещу "Славия"

"Берое" спечели първата си победа за новия сезон в Първа Лига. Старозагорци се наложиха с 2:1 като гост на "Славия". Точни за успеха бяха Александър Василев и Георги Божилов.

Треньорският щаб на "Берое" бе направил няколко наложителни промени в състава спрямо последния европейски мач с финландския ХИК. Заради наказанието на Ерик Почански и контузията на Радослав Кирилов Васил Панайотов, Том и Кохей Като оформиха триото в средата на терена, Георги Божилов застана на върха на атаката, а по крилата оперираха Неманя Милисавлевич и Александър Василев. Защитният вал бе в обичайния си вид този сезон: Макенджиев на вратата, Венци Василев, Илия Миланов, Иво Иванов и Веселин Пенев в отбрана.

Още в самото начало на срещата домакините поведоха след груба грешка на играещия като централен защитник Илия Миланов. При изритана топка в полето на "Берое" Миланов се опита да свали с гърди към партньора си в отбрана Иво Иванов, но вместо това изведе по прекрасен начин дебнещия Сердер Сердеров сам срещу Благой Макенджиев и руснакът бе точен за 1:0.

Минута по-късно Кохей Като можеше да изравни резултата, но не показа хладнокръвието на Сердеров, бе пресрещнат от вратаря на "белите" Марио Кирев, който попречи на японеца да нанесе удар и по този начин предотврати изравнителен гол.

В 15-тата минута "Берое" стигна до изравнителен гол. След изпълнение на корнер удар на Том бе блокиран, топката попадна в Александър Василев, който с прекрасен удар по диагонал опъна мрежата зад Кирев - 1:1!

Десетина минути по-късно японецът Като имаше втори шанс в мача да отбележи попадение. Неманя Милисавлевич намери по прекрасен начин в наказателното поле Веско Пенев, който центрира по земя успоредно на голлинията към Като, чийто удар мина встрани от вратата.

Началото на втората част отново бе по-силно за "Берое". В 51-та минута Неманя Милисавлевич отправи страхотен удар отдалеч, но Кирев изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар полувисокото центриране бе проспано от отбраната на "белите", топката попадна в непокрития Георги Божилов, който от непосредствена близост не сгреши за 1:2 за тима от Стара Загора!

В 88-та минута Абуд Омар от домакините бе изгонен за втори жълт картон. Секунди по-късно Георги Йомов бе изведен на страхотна позиция вляво в наказателното поле, нанесе силен удар, който срещна гредата.

За повече "белите" нямаха сили и по този начин беройци се поздравиха с победа в първия си мач в новосформираната Първа лига.

В следващия кръг на 13 август, събота, "Берое" излиза срещу "Верея" в първото в историята на футболния ни елит старозагорско дерби. Двубоят е с начален час 19 и ще бъде излъчван пряко по програма "Хоризонт" на Българското национално радио и Радио Стара Загора.

„Славия 1913“ (София) – „Берое“ (Стара Загора) 1:2
голмайстори: 1:0 Сердер Сердеров 2′, 1:1 Александър Василев 15′, 1:2 Георги Божилов 52′
„Славия“: 12. Марио Кирев (к), 6. Александър Бранеков, 7. Борислав Балджийски (59′ – 18. Евгений Тюкалов), 8. Божидар Васев, 9. Сердер Сердеров, 11. Георги Пашов, 14. Ивайло Димитров (66′ – 19. Калоян Кръстев), 15. Петко Христов, 27. Емил Мартинов, 35. Георги Йомов, 66. Абуд Омар; неизползвани резерви: 1. Георги Петков, 2. Димитър Буров, 4. Андреа Христов, 10. Янис Карабельов, 71. Емил Стоев; старши треньор: Александър Тарханов
„Берое“: 22. Благой Макенджиев – 21. Венцислав Василев, 71. Илия Миланов, 6. Иво Иванов (к), 28. Веселин Пенев – 33. Том (76′ – 7. Александър Колев), 8. Васил Панайотов – 11. Неманя Милисавлевич (83′ – 17. Педрито), 4. Кохей Като (90’+2′ – 10. Станислав Дрянов), 19. Александър Василев – 14. Георги Божилов; неизползвани резерви: 1. Михаил Михайлов, 13. Емин Ахмед, 15. Георги Динков, 24. Христофор Хубчев; старши треньор: Александър Димитров
жълти картони: Абуд Омар (68′ – груб фаул), Абуд Омар (88′ – груб фаул), Петко Христов (90′ – груб фаул)
главен съдия: Георги Кабаков (Пловдив)
асистент съдии: Тони Пандарски (Пловдив), Пламен Хинков (Ловеч)
допълнителни асистент съдии: Станислав Ставров (Велико Търново), Боян Славков (Пловдив)
четвърти съдия: Илиян Капарашев (Велико Търново)
дежурен делегат: Иво Марков (Видин)
съдийски наблюдател: Веселин Йорданов (Велико Търново)