Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 са одобрените в Стара Загора сгради за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост, 756 са в цялата страна

В резервен списък са 64 от блоковете, 3 са отхвърлените проектни предложения

Снимка: БГНЕС

756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. В мерки за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени 1 128 694 945,76 лева, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

По нея бяха получени общо 3068 проектни предложения от 152 общини на обща стойност 3 972 426 084,04 лв., която надхвърли близо 4 пъти разполагаемия бюджет. Стартът на процедурата бе даден на 20.12.2022 г., като възможност за кандидатстване получиха всички собственици на многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост и са проектирани преди 26 април 1999 г.

2178 сгради, за които предписаните мерки за саниране възлизат на 2,673 милиарда лева, са включени в резервния списък с проектни предложения. В резервния списък са включени и предложенията, които имат по-висок резултат от 115 т., но са в общини, които са достигнали определените им лимити на безвъзмездна финансова помощ и не могат да бъдат финансирани. По този начин се гарантира възможност средствата от Плана да достигнат до повече български общини и да се избегне значителна териториална концентрация на инвестициите в определени общини и райони.

Отхвърлени като неотговарящи на изискванията са 119 проектни предложения, за които би била необходима инвестиция в размер на 101 млн. лв. 15 проектни предложения са оттеглени.

През януари 2024 г. ще започне подписването на договорите с общините за предоставяне на средствата, които са изцяло безвъзмездна финансова помощ, на одобрените за финансиране сгради. От своя страна, местните власти ще сключат договори с одобрените блокове. За да не се губи време, общинските администрации могат да започнат да обявяват обществени поръчки за избор на изпълнители преди тяхното сключване. При своевременното им провеждане, изпълнението на предписаните за обновяване на сградите мерки ще може да започне още през строителния сезон на 2024 г. Строително-монтажните работи също трябва да се извършват при спазване на предвидените графици, защото срокът за изпълнение на дейности с финансиране по линия на Плана за възстановяване и устойчивост е средата на 2026 г.

Собствениците на блоковете, които са включени в резервния списък от първия етап на процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, могат да кандидатстват за финансиране от Етап II. За него е предвиден бюджет в размер на 282 470 400 лева. Одобрените сгради за участие в този етап на процедурата сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта. Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие и тук са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на ЗУЕС и проектирани преди 26 април 1999 г. Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като в случай на липса на достатъчен интерес и подадени проекти на по-малка стойност от предвидения бюджет се предвижда срокът да бъде удължен до края на месец февруари 2024 г.

Целта на мерките, които ще се изпълнят в двата етапа на процедурата, е енергийните характеристики на многофамилните жилищни сгради да бъдат подобрени и те да достигнат клас на енергопотребление „В“. Цели се и намаляване на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност чрез намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд и др.

Пълният списък на одобрените за саниране многофамилни жилищни сгради по ПВУ – вижте ТУК, резервният – ТУК, листата с отхвърлените – ТУК, пълният списък по общини - ТУК.

Уведомленията в ИСУН към всички кандидати ще бъдат изпратени след почивните дни за Коледните и Новогодишните празници, за да текат сроковете в рамките на работните дни. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Одобриха проект за ремонт на улици в община Павел баня

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова подписа нови 57 споразумения за финансиране на обекти със средства от бюджета по Инвестиционната програма за общински проекти. Тя беше приета от Народното събрание в края..

публикувано на 16.05.24 в 16:46

1214 са абитуриентите в Стара Загора

1214 абитуриенти от 19 училища в община Стара Загора казват „сбогом“ на училището, за да поемат по своя нов път. Първи, на 23 май,  ще празнуват СУ „Железник“ и ПГЕТ „Г. С. Раковски“. На деня на светите братя Кирил и Методий, на българската..

публикувано на 16.05.24 в 16:31

Бъдещ строеж остави 40 семейства без транспортен достъп до жилищата им

40 семейства в суперцентъра на Стара Загора останаха изненадващо без транспортен достъп до жилищата си, след като бъдещ строеж на сграда разруши подхода към блока.  Кооперацията на бул. „Цар Симеон Велики“ 100 е строена в края на 50-те началото на..

публикувано на 16.05.24 в 15:57

„Размяна на ненужни вещи и намиране на нови съкровища“ – екологична инициатива в Стара Загора

Старозагорски детски център организира в неделя, 19 май екологичното събитие, наречено „Размяна на ненужни вещи и намиране на нови съкровища“. Инициативата започва от 11ч. на ул. Димитър Наумов 70 – до Прокуратурата в Стара Загора. Всеки може да..

публикувано на 16.05.24 в 15:30

Арт работилница „Къде отиват старите ни дрехи?“ организираха в Стара Загора

Арт работилница „Къде отиват старите ни дрехи?“ организираха Община Стара Загора и партньорът й TEXCYCLE. В нея второкласници от Шесто основно училище “Свети Никола“  научиха как дрехите могат живеят втори живот и защо е добре да се събира..

публикувано на 16.05.24 в 14:57

Кампания се бори с трудовия травматизъм и в Стара Загора

Стара Загора е поредната спирка от кампанията на „Главна инспекция по труда“ и Министерство на труда и социалната политика за намаляване на трудовия травматизъм у нас. Мотото, по което тя протича е „ Прибери се у дома след работа! Там някой те..

публикувано на 16.05.24 в 14:48

Първият празник „В подножието на Асара“ ще се проведе в Николаево на 18 май

200 певци и танцьори ще участват в първия фолклорен празник „В подножието на Асара" в град Николаево. Фестивалът, организиран от Община Николаево, ще се проведе на  18 май, събота, на централния градски площад . На сцената ще се изявят читалищни..

публикувано на 16.05.24 в 13:03

Сигурна зона за непридружени деца откриха в бежанския център в Харманли

"Сигурна зона за непридружени деца" отвори врати в Регистрационно-приемателния център за бежанци в Харманли. На церемонията присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. Услугата е създадена съвместно с УНИЦЕФ България и Държавната агенция за бежанците...

публикувано на 16.05.24 в 12:44

Близо 2 хил. лева даде старозагорец за телефон менте

Старазогарец стана жертва на измамна схема за продажба на фалшиви мобилни телефони. На 15.05.2024 г. във Второ РУ - Стара Загора се е явил 55-годишен мъж, който заявил, че в периода от 13.05.2024 г. до 14.05.2024 г. е бил измамен от непознато за него..

публикувано на 16.05.24 в 12:15

35-годишен е загиналият при катастрофата вчера край Ракитница

Мъж на 35-години е загиналият при тежкото пътно произшествие вчера на пътя между старозагорските села Богомилово и Ракитница, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора.   На 15.05.2024 г., около 08:50 часа, по път II-66, от с. Богомилово към с...

публикувано на 16.05.24 в 11:59