Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян очароваха публиката в Кърджали

Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян
Снимка: Личен архив


На 25 октомври в Дома на културата в Кърджали бе представен камерния концерт "Пътят на Орфей". В него младите мизиканти Людмила Павлова /мецосопрано/ и Варта - Естер Каспарян /пиано/ изпълниха пред кърджалийската публика композиции на Глук, Моцарт, Шуберт, Лист, Прокофиев и Рахманинов. Камерният концерт бе част от културната програма по повод 21 октомври, Ден на Кърджали, организиран от Ротари клуб и подпомогнат от Национален фонд "Култура".

Людмила Павлова е родена в град Кърджали и е магистър по класическо пеене от класа на проф. Свилен Райчев, при НМА”Проф.Панчо Владигеров” София. Продължава обучението си при Маестра Александрина Милчева - една от изключителните български оперни диви, наричана от световната критика „българката с кралския глас”. Началото на певческата й кариера е дебютът й в ролята на Керубино от операта на Волфганг Амадеус Моцарт „Сватбата на Фигаро” в Бургаска опера през 2019 г., поставена от проф. д-р Александър Текелиев. Под режисурата на проф. Павел Герджиков, Людмила Павлова играе в ролята на Циганката в оперетата „Шумла Полка“ от Парашкев Хаджиев, която е поставена в Бургаската опера и в Шуменски Драматичен театър през 2020 г. Взема участва и в Националния оперен конкурс ,,Томас Кути‘‘ през юли 2022 г. в Русе. През февруари и март 2022 г., Людмила Павлова, съвместно с младото музикално дарование – пианистката Варта-Естер Каспарян и тенорът Ованес Каспарян, изнасят концерти в Художествена зала „Виваком”- София и Градска художествена галерия „Борис Георгиев” – Варна.

Пианистката Варта-Естер Каспарян започва да свири на пиано от шестгодишна възраст, а на 7 години постъпва като ученик на Елена Недева в подготвителните класове на Национално училище по изкуствата „Добри Христов” Варна. През 2018 г. завършва с трета степен професионална квалификация инструменталист-пианист и продължава обучението си в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров". Учи при проф. д-р Р. Йовчев, проф. д-р Ал. Василенко, х. ас. В. Василенко и изучава камерна музика в класа на д-р Росен Идеалов. От 2021г. продължава обучението си в Нов български университет в класа на Проф. Людмил Ангелов. В камерен състав с флейтиската Пламена Пенова, сонатното дуо е носител на трета награда от Х Академичен камерен конкурс към Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, посветен на творчеството на Бетховен. През 2021г. на Xl Академичен камерен конкурс, посветен на 100-годпшнината на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” съставът печели втора награда и специална награда за най-добро изпълнение на български композитор. Лауреати са от Международен Московски конкурс 2021г. в категория камерна  музика- където сонатното дуо печели втора награда. През същата година, на VIII Международен музикален конкурс „ Наследници на Орфей“ Албена са удостоени с втора награда при неприсъдени първо и трето място. Съставът участва в редица концерти и изнася собствен рецитал през 2021 г. на Международния музикален конкурс „Звукът на времето“ - Велико Търново 2021 г., Варта-Естер Каспарян получава първа награда в категория индивидуални изпълнители.

След концерта, който изнесоха в Кърджали, Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян отделиха време и за слушателите на Радио Кърджали.

Как се запознахте и решихте да свирите заедно?

Людмила Павлова: Събра ни наш общ любим човек, братът на Варта-Естер (Ованес Каспарян). Заедно изнесохме един концерт в началото на тази година, а този е финалният от настоящия цикъл. През това време се сработихме и започнахме да се търсим една друга, за да развиваме качествата си заедно.

Варта-Естер Каспарян: Творческата ни работа ни събра на една сцена. Имаме много общи гледни точки в начина на работа и така решихме да работим заедно.

Какво Ви накара да изнесете концерт в Кърджали?

Людмила Павлова: Аз съм родена в Кърджали и съм дълбоко свързана с този град. Дори идеята за заглавието на концерта "Пътят на Орфей" бе моя. Естествено Варта също бе окрилена от тази идея.

Трудно ли е един млад музикант да се развива в България и то в музика, която не само у нас, се определя като елитарна?

Людмила Павлова: Определено е трудно. Но в последните години в България има много млади хора, които са целеустремени и големи инати, защото за да се занимаваш с това трябва да си голям инат и изобщо да търсиш всякакви възможности да приобщиш публиката и да и покажеш, че това изкуство не е елитарно, а просто е недобре разбрано в днешно време.

Какво крепи един млад творец в днешно време?

Людмила Павлова: Вярата, надеждата и най-вече желанието за успех.

Имате ли любими автори?

Варта-Естер Каспарян: Много обичам Бах, но всички автори и произведения работя с голямо желание. Може би има творби, които искам да изпълнявам и такива, които не бих искала.

Коя роля от голяма опера мечтаеш да изиграеш?

Людмила Павлова: Ами аз вече съм я изиграла. Това е Керубино на Моцарт.. Това е образа, който най-дълбоко е влязъл в душата и сърцето ми.

Репортаж от концерта чуйте в звуковия файл:








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Творците на Кърджали ни канят на традиционната Великденска изложба

Дружество на художниците и Арт галерия ДАР в Кърджали канят всички приятели и почитатели на изкуството да посетят традиционната Великденска изложба. Откриването ще бъде на 24 април, сряда, от 17.30 часа в Керимовата къща. Както знаем, тя се намира на на ул. Климент Охридски 10. В експозицията ще бъде представен нов автор. Нека добавим цвят и..

публикувано на 23.04.24 в 12:40

Изложбата „2 778 дни върху дланта на Земята“ на Хаки Кан откриват в Арт галерия Кръг

Поводът за изложбата, която ще бъде открита на 20 април, е Световният ден на Земята. 29-годишния Хаки Кан от Кърджали е популярен млад екоактивист, разказващ истории в проза, автор на два романа и човек с каузи. Според него ние сме на земята, за да бъдем най-смелите и вдъхновяващи личности. Всеки от нас трябва „да се превърне в собствения си герой“, за..

публикувано на 19.04.24 в 14:45
Марияна Ликова, директор на Общински център за култура и младежки дейности

Домът на културата готви три концерта през април

В Дома на културата подготвят три концерта в три последователни седмици през април. Това съобщи директорът Марияна Ликова. “Всички творчески формации към Общински център за култура и младежки дейности подготвят самостоятелни концерти. От опит мога да кажа, че от изминалата ни юбилейна година, когато това го направихме, това се възприе много добре..

публикувано на 15.04.24 в 09:58

Художници-педагози от Пловдив гостуват с изложба в Смолян

В Художествената галерия в Смолян ще бъде представена гостуваща изложба " Човек и пространство " на преподавателите от Национална художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив. Изложбата е на творчестоко обединение „Collegium pro arte+”, а в експозицията са включени творби на 20 преподаватели. В творбите си те пресъздават своето разбиране за..

публикувано на 12.04.24 в 08:35

Ротари клуб Момчилград проведе благотворителен пролетен бал

200 души се събраха на Традиционния пролетен бал на Ротари Клуб в Момчилград, проведен тази година в памет на д-р Айлин Адем. Благотворителното събитие премина под мотото "Децата ни със специални нужди- Спортуват!" Основни движещи лица на бала бяха  президентът на Ротари клуб Момчилград- Акиф Акиф и народният представител- Адлен Шевкед. Присъстваха..

публикувано на 08.04.24 в 17:15
Станислав Стратиев

Подготвят премиерата на "Рейс" в Родопския театър в Смолян

Родопски драматичен театър  „Николай Хайтов“ се подготвя за премиерата на най-новия си спектакъл - „Рейс“ от  Станислав Стратиев, каза директорът Румен Бечев. Постановката ще се играе на 15 април.  На снимката в текста: Румен Бечев - Директор на Родопския драматичен театър Премиерата ще покаже един нов прочит на пиесата на Станислав..

публикувано на 04.04.24 в 13:55

Не ме лъжи!

"Не ме лъжи. Облак от дим, изпълва съня, тихо прокрадваш се ти..." Това е част от текста на съвместния музикален проект на Александър Симеонов от група Strykers и Константин Кацаров от група Ренегат.  Двамата бяха участници в последния сезон на "Гласът на България" в отбора на Иван Лечев. Идеята за обща песен се ражда по време на двубой в..

публикувано на 02.04.24 в 12:02