Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Имунизацията не предотвратява заболяването, но гарантира по-лекото му протичане

2
д-р Димитър Димов

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика. 
За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава от другите респираторни инфекции. Той си върви с една кашлица, с хрема, възможно повишаване на температурата, заради което е доста трудно да бъде отличен от другите респираторни инфекции. И това е неприятното, защото един пациент, болен от коклюш е заразоносител и докато се постави неговата диагноза, той може да направи доста контакти и да зарази доста хора около себе си", коментира д-р Димов. Изключително важно е деца с хрема, с кашлица да не се допускат в детските колективи - в забавачката или в училище, а да бъдат насочени към лекар, подчерта специалистът. Това ще спомогне да се пресече разпространението на заболяването.
Ако болният е с кашлица повече от две седмици и няма ефект от провеждано симптоматично лечение, тогава задължително трябва да се направи изследване за коклюш, препоръчва лекарят. В по-късната фаза се развива и типичната за заболяването картина на пристъпна кашлица с отделяне на оскъден секрет в края на пристъпа, даже до повръщане, посочи той част от симптоматиката, която трябва да „светне червената лампа“ за задължителна консултация. При съмнения за бактериална инфекция, дори да не е сигурно, че е коклюш, е добре да се направи изследване – кръвна картина, „защото започването и провеждането на антибиотично лечение в катаралния период при коклюша намалява възможността от усложнения и съкращава времето на боледуване, т.е. антибиотичното лечение в първоначалния етап има своя положителен ефект“, коментира д-р Димов.
По отношение ускоряването на предстояща след около година реимунизация на дете, педиатърът изрази личното си мнение, че не е необходимо. „Никъде не съм срещал препоръки да се избързва с реимунизацията“, допълни още той. Трябва да се знае, че имунизацията срещу коклюш не предотвратява заболяването. Тя може да облекчи протичането на заболяването, а не да предотврати самото заболяване. Така че дори и да си поставите реимунизацията по-рано, това няма да ви предпази от възможността да се разболеете. Не намирам голяма логика в това да се избързва с една година, ако предишните имунизации на детето са направени по календар“, аргументира се д-р Димов. Заболяването е опасно за малките бебета, чиито майки не са боледували и които още не са имунизирани. Затова сега се предприема изтегляне по-рано на ваксинирането с комбинираната ваксина, включително срещу коклюш, защото кърмачетата са най-уязвимата групаТези, които са пропуснали по някаква причина да си поставят ваксината или реимунизацията, да го направят, защото рисковете не са малки“, категоричен беше д-р Димов. Той допълни и че хора, които имат някакви хронични болести не е лошо също да се имунизират, „защото рисковете от една такава инфекция биха били също високи“.
Най-добрата превенция е да се избягват контакти, както и всички добре познати ни вече от ковид пандемията хигиенни превантивни мерки. 
Повече можете да чуете н прекачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ноара Шидо и Маргарита Калъмова за пианото, музиката и мечтите

Малката лъчезарна и талантлива 12-годишна пианистка Ноара Шидо свири от 3-годишна. Родена е в Париж, майка й Маргарита Калъмова е българка, а баща й е американец. Нора, както галено я наричат, често гостува на баба си и дядо си в Кърджали. Но и във Франция, и в България, не оставя пианото нито за ден. А наскоро след тежък приемен изпит, на който..

публикувано на 04.06.24 в 13:31
Ивайло Ябълкаров и Силвия Теофарова

Проучване разглежда готовността приемни семейства да отглеждат деца-бежанци

Каква е възможността деца бежанци да бъдат настанени в приемни семейства и какви са притесненията и нагласата на обществото и на приемните родители, които биха приели такива деца. Това обсъждаха в Кърджали представители на Фондация "Мисия Криле", местни институции и приемни семейства. Проучването е подкрепено от УНИЦЕФ. А организацията има опит в..

публикувано на 03.06.24 в 17:51

Журналистът Георги Кулов показва лицата на балканския фолклор във фотоизложба

На 3 юни от 18 часа в Арт галерия "Кръг" на бул. "Тракия" в Кърджали ще бъде открита фотоизложбата "Етнопалитра - лицата на балканския фолклор" в рамките на "Мултикултурния град 2024". Автор на снимките е журналистът Георги Кулов. С тази експозиция Арт движение "Кръг" стартира акцията „Журналисти и каузи“, в която ще представя журналисти от..

публикувано на 03.06.24 в 16:38

17 картини на бивши и настоящи възпитаници на СУ "Отец Паисий" в благотворителен търг

17 картини на бивши и настоящи възпитаници и приятели на СУ "Отец Паисий" в Кърджали участват в първия по рода си благотворителен търг с тайно наддаване, който събира средства за лечение и възстановяване на нуждаещи се кърджалийци. Аукционът ще продължи до 11 юни, а информация за него може да се намери в социалните мрежи и сайта на училището. На трети..

публикувано на 03.06.24 в 10:10
с.Шумнатица. 2023

Празник на качамака събира гости в Шумнатица

Близо 1400 порции качамак ще бъдат раздадени на гостите на Празника на качамака в кирковското село Шумнатица, който ще се проведе на 1 юни, събота.  Родопският деликатес ще бъде приготвен по традиционна местна рецепта, а брашното за него ще бъде смелено във възстановената през 2016 година воденица в селото.  Заместник-кметът на Община Кирково..

публикувано на 29.05.24 в 10:29
Нашественикът

Нашествениците са победени поне за 10 години

Приключи пръскането срещу каламитета на намножаване на марокански скакалци и в община Кърджали.  С два вертолета бяха третирани 4 200 дка обработени площи, съобщи за Радио Кърджали д-р Георги Грозев, директор на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Ден преди това приключи и пръскането с вертолети на..

публикувано на 28.05.24 в 01:58
Стилияна Николова

Шестият международен турнир по художествена гимнастика "Кралица на Аида" започна

В Хасково започна Шестият международен турнир по художествена гимнастика "Кралица на Аида". В него участват около 600 гимнастички. Те са от 23 клуба от страната, Босна и Херцеговина и Черна гора. Той се организира от Спортен клуб по художествена гимнастика Аида, към който тренират и кърджалийските гимнастички. Около 80 от тях взимат участие в през..

публикувано на 25.05.24 в 12:35