Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Друмевите празници

Снимка: Радио Шумен

Най-престижният фестивал за българска драматургия открива своето 33-то издание се открива днес, 11 май от 18:00 часа. В конкурса участват 15 спектакъла, 6 са в съпътстващата програма, ще има 2 изложби и два видеозаписа на представления. 

Селекционерът Елена Ангелова е трябвало да избира между 42 заглавия, създадени през миналата и началото на тази година.

В направлението „Авторски прочит“ тази година селекционер е театроведът Катерина Георгиева. Между над 20 нови текста за театър, сред които адаптации, пиеси за възрастни и пиеси за деца са избрани: „Една много тъпа комедия“ от Сабина Стефанова; „Любовни констелации“ от Мирела Иванова; „Чехов не е за всеки“ от Юлиян Куртев; „Одит на чувствата“ от Недялко Делчев и „Съвсем наблизо, отвъд хълма“ от Мая Белишка.

Тази година програмата на Друмевите театрални празници в Шумен е много цветна, която нямаше да се случи без подкрепата на Министерството на културата, на община Шумен и на няколко шуменски фирми, заяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Партньори освен от Съюза на артистите в България са и от Съюза на българските художници в организирането и провеждането на фестивала.

Началото ще бъде поставено с международния проект на шуменския театър „Времената, които променят“, който ще се играе днес от 12:00 часа на Паметника „Създатели на българската държава“. Освен в съботния ден, той ще бъде показан и в неделя на 12 май от 12:00 и от 14:00 часа.

Постановката е реализирана от трима различни режисьори – един българин, един нидерландец и един германец. Представлението е радио-балет театър, с провокации към публиката, това е едно различно представление, обясни още Илия Виделинов.

За спектакъла „Времената, които променят“, който ще бъде на Шуменското плато са осигурени автобуси за публиката. 

След последното изиграно представление на 16 май в голямата зала на шуменския театър ще излезе група "Остава", която ще закрие фестивала. 

В съпътсващата изложба е включена изложба с плакати от спектаклите на Христо Бойчев, поставени в чужбина. Ще има още една изложба, наречена „Театърът в нас“ от трианале, организирано от Съюза на българските художници.

И тази година ще има творческо ателие, в което със средствата на вербатим театъра режисьорката Неда Соколовска ще работи с актьорите по темата „Без вода“. 

Румънският национален театър в Букурещ ще гостува с „Оркестър Титаник“, който ще бъде показан на видео. В дигитален формат ще бъде представен радиобалета „Нонумент 2.0“.

Билетите за фестивала са в продажба, ще има и карта, която ще струва 100 лв. С нея ще може да се гледат всички спектакли на „Друмевите театрални празници“. За първи път учениците и студентите ще влизат безплатно на представленията, ако има свободни места. 

Председател на журито ще е зам. ректорът на НАТФИЗ проф. Пенко Господинов, членове са актрисата Стефани Лечева, режисьорът Благой Бойчев, директорът на добричкия театър Стефан Спасов и куклената режисьорка Мария Банова.

Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мило и драго за просвета

Защо преди Освобождението, а и по време на изграждането на новата държавност, много българи са давали мило и драго за просветата? Завещавали са богатството на училища или на наследниците си да поощряват ученолюбието.  Русе е градът, в който в края на 19 век и началото на 20 век заможни търговци и учители са давали пари за обучение на талантливи или..

публикувано на 04.06.24 в 09:23

Празник на професиите

Празничен беше днешният ден за учениците и учителите от Професионалната гимназия „Христо Ботев“ в Шумен.  Днес те представиха пред шуменската общественост специалностите и професиите, които изучават възпитаниците на учебното заведение. В специално изградени шатри учениците показваха пред евентуални бъдещи съученици това, което   са научили до момента...

публикувано на 03.06.24 в 15:39

Стъпала чакат ремонт

Общо събрание на собствениците на помещенията в Старата поликлиника в Шумен трябва да реши как ще се ремонтират стъпалата пред зданието. Част от помещенията там са общинска собственост, а други - частни. Това каза за Радио Шумен заместник-кметът по строителство и екология Николай Симеонов.  Сградата е стара, а стълбището е направено от каменни плочи..

публикувано на 03.06.24 в 15:01

Горещо лято в Тутракан

Тутракан се готви за „най-горещите“ събития от културния календар през това лято.   Предстои още една "гореща" среща на изкуствата в града и това ще стане по традиция в последната седмица на юли. Но почти месец преди това, отново по традиция, Тутракан ще посрещне първото юлско утро на брега на Дунав.  Подробности и покана да впишете тези две..

публикувано на 03.06.24 в 08:45

На мегдана на другата България

В рубриката „Далечната България“ ще отидем „На мегдана на другата България“ – пътуващ събор, на който се събират, надиграват и надпяват български фолклорни групи от различни европейски страни. Първият събор се провежда през 2015 година в Лион, Франция, като идеята е той да се провежда всяка година на различно място от различна група под..

публикувано на 31.05.24 в 14:05

Библиотеката очаква нощни гости

Шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” кани тази вечер настоящи и бъдещи читатели да станат нейни гости след 18:30 часа. Добре дошли сте чак до полунощ. Шумен ще бъде вторият град след столицата, където ще бъде представена аудиовизуална инсталация „Квантова симфония”. Библиотекарите са подредили и две изложби с уникати от своя..

публикувано на 31.05.24 в 08:53

Приключения в науката

Панаир на науките, технологиите и изкуствата ще се проведе на 1 юни в Градската градина на Шумен. Той е част от програмата на община Шумен за деня на детето, а идеята е на хората от образователния център „Матлетика“ в града.  За любознателните деца врати ще отворят различни работилници, всяка от които ще представи интересната страна на отделна наука...

публикувано на 31.05.24 в 08:36