Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка с проект за разпознаване на мъртвите клетки

Все по-рядко младите хора избират да се реализират в сферата на науката. Малко от тях знаят какви възможности предлагат академичните среди. Докато в училище можеш да добиеш теоретична представа за науката, университетът позволява да практикуваш наученото.

Мария Мичева е студентка по специалността „Медицинска физика“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Страстта си към науката тя открива в първи курс по време на лекциите по химия и веднага проявява желание да се занимава с кръжочна дейност във Физическия факултет.

В началото не правех нищо съществено, но с времето започнах да участвам в различни проекти, като помагам с най-основните неща, разказва Мария, която няколко години по-късно вече разработва своя първи иновативен проект с подкрепата на научните си ръководители доц. Алексей Василев и доц. Станислав Балушев.

Всичко започва с подготовката на дипломната ѝ работа, която се превръща в разработване на специфично багрило. Характерно за него е, че то различава живите клетки от мъртвите. Имахме идея, че багрилото може да се използва за медицински цели и въз основа на неговите свойства открихме, че то може да взаимодейства с ДНК.

Технологията на разпознаване на мъртвите клетки се състои в това, че когато багрилото проникне в клетката директно се свързва с ДНК. Наличието на свободна ДНК - молекула в клетката означава, че е нарушена нейната цялост или че е увредена. Има много подобни багрила на пазара, но обикновено те действат в комбинация от две, три и повече багрила в един комплект за изследвания. Уникалното при това багрило е, че то се натрупва по клетъчната стена на здравите клетки и свети (флуоресцира) по един начин, а проникнало в болна или злокачествена клетка, достига до клетъчното ядро и свети по различен начин (с друга дължина на вълната).

Друг много интересен факт е, че багрилото маркира само едната част от деляща се клетка, като остава във вътрешността само на едната от двете новополучени клетки. Тази технология е принос към развитието на медицината и в бъдеще би помогнала за откриването на много чернодробни и онкологични заболявания.

Освен любовта към науката, стремежът на Мария да помага на другите, е основен мотив да участва в още много проекти, подобни на този. С медицинската физика можеш наистина да помагаш много на хората. Аз поех по малко по-различна пътека на медицината като реших да помагам с наука, споделя Мария с усмивка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самоковски села остават без ток почти месец в годината заради профилактика

Профилактика на електропреносната система оставя пред деня Кoвачевци (Община Самоков) и съседните няколко села. Това се извършва в делнични дни, за по няколко часа и пречи на нормалния живот и работен процес на жителите на тези населени места, сигнализира БНР Ангел Анев. Неговите наблюдения са от последните 4 години, но негови съседи твърдят,..

публикувано на 29.04.24 в 15:55

Човешките права у нас - има и положителни, и пожелателни констатации

В Годишният си доклад за състоянието правата на човека в България  (2023-2024) "Амнести Интернешънъл" констатира положителни промени в резултат на управлението у нас, но и отбелязва области, в които е желателно да бъдат предприети допълнителни законодателни инициативи. Организацията не дава оценки, а се стреми да мониторира човешките..

публикувано на 29.04.24 в 15:31

18-о издание на Националната библиотечна седмица

18-ото издание на Националната библиотечна седмица ще се проведе от 10 до 17 май 2024 г. на тема "Библиотеките-по-нужни от всякога". Това съобщават от Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА), които са организатори в партньорство с фондация "Глобални библиотеки – България". В деня на закриването на кампанията предстои да бъдат..

публикувано на 29.04.24 в 13:16

"Франц фон Щук. Между светлината и мрака" - изложба посветена на немския художник

От 16 април до 13 октомври 2024 г. в Националната галерия ще може да бъде видяна изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака". Това е първото представяне в България на прочутия германски символист (1863 – 1928), популярен сред широката публика у нас заради творбата си "Луцифер" (1890) от фонда на Националната галерия, закупена в годината..

публикувано на 29.04.24 в 12:12

Девина Василева с премиера на детския късометражен филм "В болест и здраве"

На 11 май, от 16.30 часа, в Дома на киното, ще се състои премиерата на късометражния детски филм "В болест и здраве" на Девина Василева. Филмът, който е с времетраене 7 минути, е номиниран за "Най-добър късометражен филм"  в тазгодишното издание на  Националния фестивал на българското кино - Награди "Васил Гендов" 2024. Девина Василева..

публикувано на 29.04.24 в 12:03

"60 от сърце" – театър за деца в неравностойно положение

„60 от сърце“ е благотворителна инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяко тяхно представление се пазят 60 места, които се предоставят безвъзмездно на деца от домове, в неравностойно положение или деца на бежанци. Пред Радио София режисьорът Олег Степанов и актьорите Никола Куцев, и Антон Колев споделиха,..

публикувано на 29.04.24 в 10:49

Велики понеделник е, започва Страстната седмица

Велики понеделник е. Започва последната седмица преди Великден, наречена още Страстната седмица. От Велики понеделник до Велика събота православната църква проследява събитията през последната седмица от живота на Исус Христос на земята. От Цветница - денят, в който Исус е посрещнат като новия Спасител в Ерусалим, последните дни от живота..

публикувано на 29.04.24 в 08:05