Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред IT сектора

Снимка: Личен архив

IT секторът в България се готви за тежка година. Софтуерната сфера влиза в криза след 15 години на постоянен висок растеж. До момента няма масови съкращения, но търсенето на нови кадри е намаляло. Някои компании отбелязват спад в очакванията си още от края на 2023 година. Предвиждат ли се съкращения и какво можем да очакваме от технологичните компании на нашия пазар през годината? Бистра Папазова, член на УС на на BASSKOM разказа повече подробности по темата.

По думите й "криза" е твърде силна дума за ситуацията. Ръст има, но просто е по-слаб в сравнение с предишни години. Това се дължи на процеси, които текат в целия свят.

"Повод за притеснение не бих казала, че има, но със сигурност това е повод за преосмисляне в IT сектора в България. Ние много дълги години растяхме, радвахме се на много клиенти и западни партньори. Това доведе до много голям ръст на нашите разходи под формата на заплати. Отдавна вече не сме евтина IT дестинация и този процес сега просто се задълбочава и ние трябва да преосмислим какво всъщност предлагаме като индустрия", сподели Папазова.

Тя отбеляза, че заетите в сектора са около 60 хиляди души, но има и много IT специалисти, които са извън него. Съкращения има, но те не са масови. Освен това има замразяване на наеманията на нови служители в компаниите, както и по-малко търсене на специалисти в сравнение с предишни години.

"Това са нормални икономически процеси. В икономиката няма такова нещо като "вечен ръст" и ние го разглеждаме това като нормален период от икономическия цикъл, който очакваме, че ще премине. Това, което ние можем да направим и това, което споменах е да се позиционираме като място на иновации, място на много голяма експертиза, която да е привлекателна за нашите международни партньори. Ние се конкурираме с целия свят така, че трябва да си даваме сметка къде стоим", каза Папазова. И добави:

"Моят съвет към всички IT специалисти е да наблегнат на своите умения и своята квалификация, защото квалифицирани хора винаги се търсят."

Може ли изкуственият интелект да е повод за охлаждане в сектора?

По думите на Папазова той има голямо влияние, но той няма да замести програмистите, а ще ги направи по-ефективни. Тя отбеляза, че очакванията на специалистите за 2024 г. са да остане такава ситуация на охлаждане, а догодина да започне ръст.

"Въпросът е да използваме това охлаждане, за да сме по-силни след него", каза тя.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще..

публикувано на 30.04.24 в 17:31

Защо дизайнът става все по-важен?

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален..

публикувано на 30.04.24 в 17:18

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната..

публикувано на 30.04.24 в 15:46

На 3 май се навършват 90 години от рождението на Иван Андонов

Във връзка с предстоящата годишнина от рождението на актьора, кинорежисьора и художника Иван Андонов, която ще отбележим на 3-ти май, в ефира на Радио София излъчваме два откъса от неговите спомени за началото на творческия му път, за филмите, за работата му с писателя Георги Мишев като сценарист и по време на снимките на "Дами канят", някои..

публикувано на 30.04.24 в 14:16
3D скулптура от серията „Упражнения за дясна ръка“

В нова изложба любопитството води Венцислав Занков към експерименти

Венцислав Занков представя „неочакван завой и изход“ от традиционните за него през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса и като коментар на „социалното”. Експозицията е озаглавена „ТРЕНИРОВКИ ● Изходи: упражнения 2024“ и се открива на 1 май от 18:00 ч. с въведение от проф. Боян Манчев..

публикувано на 30.04.24 в 13:35