Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васко Мавриков: Държавата трябва да засили сегмента с изкуството и културата

Мавриков в "Добър вечер, София"

Васко Мавриков

Васко Мавриков е преминал през много сфери на творчеството – той е актьор, телевизионен водещ и педагог.

Всичко започва още в далечната 1991-ва, в ранните тийнейджърски години на Мавриков, когато приятел го кани …на коктейл, който в последствие се оказва парти организирано по случай рождения ден на известно театрално студио. Там попада на Цвета Лазарова, която му дава първият сценарий.

"Първата пиеса в която играх беше по Стеле Костов – "Женско царство", много смешна пиеса, това беше първата ми театрална изява", споделя Мавриков.

С вълнение той се върна към спомените, към традициите, които събирали хората, за да общуват. "Защото днес сме се отчуждили, единаци сме, една от най-тежките болести, която днес е световна пандемия е депресията. Аз поне имам чувството, че постоянно съм в депресиращ филм", споделя Мавриков.

Преди да кандидатства във НАТФИЗ, отбива военната си служба в Берковица.

Кандидатства паралелно "Драматичен театър" и "Музикален театър".

"Учих близо три години и половина "Музикален театър", след това държах изпит при  проф. Елена Баева", отбеляза той. В театъра го насърчава Деян Донков, който по това време завършва в класа на Енчо Халачев, който го кани на репетицията на свое представление в Театър 199. Работата на професионалните актьори омагьосва окончателно кандидат-студента Мавриков и тази магия остава в съзнанието му завинаги. Така започва да учи и завършва класа на проф. Елена Баева през 2003 година. Веднага след това получава предложение за работа от Варненския театър, което по думите му е прецедент, защото там рядко канят колеги, които завършват.

Началото на пътя.

"Никога няма да забравя как ме поканиха на Вечерта на Аскеер-ите в Театъра на Българската армия, беше велико", твърди актьорът. Получава внезапно предложение да играе в пиеса, където замества боледуващ актьор, като навлиза все по–дълбоко в театралните среди.

"Да захранваш публиката с емоции вдигайки я емоционално, душевно - това е сравнимо само с лекарската професия", категоричен е Мавриков. Днес той е отдаден преподавател и има своя школа за деца.

"Ако искаме отново да преживеем своя "златен век", трябва държавата да се обърне към духовната храна – към изкуството, културата, да засили този сегмент и тогава ще видите, колко мощна държава ще бъдем", категоричен е актьорът.

Чуйте вълнуващия разказ на Васко Мавриков, за неговия пъстър житейски и професионален път от разговора на Деси Попова и Крис Илиев, в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетта се завръща с температура в София около 25°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. В следобедните часове, главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югозапад, който в Дунавската равнина временно ще се ориентира от запад-северозапад и ще се усили до умерен. Дневните..

публикувано на 07.05.24 в 07:35

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Цигуларят Мичо Димитров с 26-а самостоятелна изложба

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти. Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият..

публикувано на 06.05.24 в 11:49

Церемония пред Паметника на Незнайния войн и концерт в София

Без парад ще премине празникът на армията. Ще има само церемония пред Паметника на Незнайния воин, както и концерт в София и други градове. Водосветът от традиционната церемония пред Паметника на Незнайния воин ще бъде отслужен от Врачанския митрополит Григорий, оглавил Светия синод след кончината на негово светейшество патриарх Неофит...

публикувано на 06.05.24 в 09:16