Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ:

Байдън видя предимство във възрастта си и контраст пред Тръмп в своя полза

Снимка: ЕПА/БГНЕС

  • В годишната си реч пред Конгреса, позната като речта за състоянието на съюза, американският президент Джо Байдън наблегна над разликите между него и очаквания кандидат на републиканците за изборите за президент Доналд Тръмп.
  • Байдън изтъкна постиженията си в икономически план и отвърна на притесненията на гласоподавателите относно възрастта му. Американският президент говори и за войната в Газа.

В една динамична реч Байдън говори за атаки срещу демокрацията в Щатите и по света. Неговото представяне се следеше под лупа и наблюдатели гледаха не чак толкова какво ще се каже, а как ще се каже на фона на коментари за възрастта му. В представянето му нямаше нищо тревожно за лагера му. Президентът говори с динамика, отвръщаше на реакции на законодателите, импровизираше и каза на няколко пъти шеги, които доведоха до смях в залата.

Представи възрастта си като предимство – изтъкна, че с възрастта идват опитът и мъдростта. Това му даде възможност да начертае контраст между него и Тръмп. Байдън казва, че залага на ценности като почтеност, достойнство, порядъчност и равенство, а че очакваният му опонент за втори път на изборите през ноември - на една по-тъмна страна. Toй също посочи по негов адрес, че не може да обичаш страната си само като печелиш.

От речта в Конгреса критиката към Израел по отношение на достъпа на хуманитарна помощ в Газа и гарантиране сигурността на цивилните бе ясна. Байдън описа с детайли катастрофалната картина в Газа и се обърна към управлението в Израел с думите, че защитата и спасяването на невинни животи трябва да е приоритет.

Нямаше някакви изненади в частта за Украйна с очаквания призив към законодателите да не изоставят страната във войната ѝ срещу Русия.

Като цяло добър старт на същинската част национална кампания за втори мандат на Байдън. Сега въпросът е до колко избирателите са били убедени. Задачата е сложна, защото от една страна е нужно Байдън да намери подкрепа от по-прогресивните демократи, а от друга – от по-умерените републиканци, които не биха подкрепили Тръмп.

  • Тръмп  се очертава като сигурен претендент на републиканците в битката за Белия Дом, битка която по-голямата част от американците не искат да гледат отново. Какви са нагласите на избирателите?

Tази седмица 15 щата проведоха първични избори по време на т.нар. Супервторник и резултатът от тях подсили вероятността за нежелания от повечето американци двубой през ноември между Байдън и Тръмп.  Тръмп зациментира позицията си на кандидат на републиканците, но е нужно да се обърне внимание и на тези, гласували за Ники Хейли. Според допитвания в някои щати като Северна Каролина, където всеки глас ще е важен за спечелване на президентския национален вот, гласували за Хейли отказват да поемат ангажимент за подкрепа на кандидатът на републиканците. Има и републиканци, които смятат, че Тръмп няма да е подходящ за президентския пост ако бъде намерен за виновен по някое от криминалните дела срещу него.

Неотдавнашно допитване на Quinnipiac University, цитирано от Вашингтон Поуст показва, че около половината гласуващи за Републиканската партия или клонящи към гласуване за нея, които са подкрепили Хейли, биха гласували за Тръмп, докато 37% биха гласували за Байдън. Дванадесет процента са казали, че биха се въздържали, гласували за някой други или че все още не са решили.

Доналд Тръмп; Снимка: АП/БТА

Тръмп отбеляза и победа в едно от делата срещу него. Единодушно Върховният съд реши, че само Конгресът може да налага конституционната провизия, която дисквалифицира от държавен пост всеки, който е участвал в действия за събаряне на властта или въстания срещу Съединените щати – само конгресът може да налага тази поправка що се отнася до федерални постове като този за президент.

Делото бе в отговор на изключването на Тръмп от бюлетината в щата Колорадо. Съд в щата се обоснова за изключването с мотива, че Тръмп е участвал в нападението на Капитолия на 6ти януари при приемане резултатите от вота, спечелен от Байдън. Подобни решения имаше и в други щати, но сега всички такива отпадат.

Важно е да се отбележи, че Върховният съд не се възползва от възможността да оневини Тръмп като не взе отношение по заключението на съда в Колорадо, че е участвал в бунт.

В същото време има раздвижване по едно друго дело и раздвижването както изглежда е в полза на Тръмп. Става дума за твърдението на Тръмп, че той има имунитет по обвинения, че се е опитал да преобърне изхода от вота през 2020-a. Това дело се очакваше да започне да бъде разглеждано през март, но сега има друга дата: 25 април. Това означава вероятност за протакане до изборите. И ако Тръмп спечели, ще има лостове да събори обвиненията. От друга страна политиката на Министерството на правосъдието е да не се разследва действащ президент. И това е важно, защото забавяне по това дело може да доведе и до забавяне и по други дела, в които Тръмп казва, че има имунитет.

Избирателите, които са твърда база на Тръмп, както и самият той, виждат в криминалните дела „лов на вещици“. Но за някои от републиканския електорат делата може и да променят мнението – някои биха се замислили, ако Тръмп бъде осъден по някое от делата.

  • Как се отбелязва Денят на жените в Съединените щати?

Културният афиш в столицата Вашингтон е богат на събития, посветени на жените. Има специални изложби и други дейности в музеите. Във Вашингтон има Музей на жените в изкуството, където днес ще се проведе фестивал. Също в Националния музей на американската история има изложба, изтъкваща постиженията, предизвикателствата и мотивацията на ключови жени-изобретателки от 20. и 21. век. Утре в Националната портретна галерия на популярния в града закрит от стъклен покрив двор ще се проведе годишния фестивал за месеца на жените с участия на Вашингтонския балет, уоркшопове и други.

Местна радиостанция в американската столица ще прави безплатна реклама на ръководени от жени бизнеси.

Националния Алианс на историята на жените за тази година е избрал темата „Жените – адвокати за равенство, разнообразие и инклузия“ с призива да се почетат тази година жените, които се борят за равенство и за това да има разнообразие от гласове с различни гледни точки. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортен празник организират от район "Изгрев" по повод Деня на българския спорт

На 22 май район "Изгрев" на Столична община ще отбележи Деня на българския спорт с разнообразни спортни активности за деца от 7 до 17 години. Инициативата бе предвидена за утре, 16 май, но лошото време бе причина празникът да се реализира с по-късна дата. Събитието ще открие кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев.   В партньорство с..

публикувано на 15.05.24 в 17:31
Д-р Николай Стоилов

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно и.д. директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно изпълняващ длъжността директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски", след като досегашният управител на лечебното заведение д-р Дечо Дечев отказа удължаване на договора му до провеждането на конкурс. Д-р Стоилов е част от екипа на Клиниката по ревматология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" от 2011 г. Той..

публикувано на 15.05.24 в 17:24
Александра Александрова-Сани(в средата) с Крис Илиев и Деси Попова

Александра Александрова - Сани за пътя към успешната реализация в чужбина и семейните ценности

Александра Александрова - Сани е психолог, която живее и работи в Англия. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за своя житейски и професионален път. Ето какво ни сподели Сани: "Работя в Националната пробация във Великобритания, където водя групи на хора извършили престъпления. Целта на нашата работа е да помогнем на..

публикувано на 15.05.24 в 16:55

В София се състоя Международна конференция "България в еврозоната, кога?"

България е член на Европейския съюз, но не и на еврозоната. Въпреки това страната изрази стремежа си да приеме еврото през 2025 г. Дали, кога и как ще се случи това? За да отговорят на тези въпроси, Асоциацията на почетните консули в България (АПКБ), Българската CFA Асоциация и Асоциацията на банките в България (АББ) организираха конференцията..

публикувано на 15.05.24 в 16:52

Как да се избегне спонтанен аборт

От 1993 година 15 май е Международен ден на семейството. Той е учреден от Генералната асамблея на ООН и целта му е да повишава информираността по въпроси отнасящи се за семейството. По данни на статистика всяка трета бременност в България завършва с аборт. На 31 май 2024 г. от 09:00 до 18:00 ч в Интер Експо Център ще се проведе Форум за женско..

публикувано на 15.05.24 в 16:14

За 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите

На 18 май 2024 г., за 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите. Инициативата се организира от Френския институт в България, Министерството на културата и Столичната община. И тази година, жителите и гостите на столицата ще имат безплатен достъп до редица изложби, концерти, работилници, филми и обиколки с екскурзовод в..

публикувано на 15.05.24 в 15:26

С изложбата "310 години пишеща машина" НПТМ отбеляза 67 години от създаването си

На 13 май 2024 г. Националният политехнически музей навърши 67 години от своето създаване. По този празничен повод неговият екип кани жителите и гостите на столицата на специално подготвената нова изложба "310 години пишеща машина“ (визуална история). Повече за еволюцията на пишещата машина и приносът й за човечеството, разказа..

публикувано на 15.05.24 в 15:03