Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Найденов - един българин в Шаолин

Чуйте какво разказа воинът в "Добър вечер, София"

Цветан Найденов - един българин в Шаолин
Снимка: Личен архив

В предаването  "Добър вечер, София“ гостува Цветан Найденов - българинът от Шаолин. Той е преминал през няколко програми в манастира Шаолин, а тази пролет му предстои ново пътуване натам, като има да защитава изпити, за да се превърне в монах - воин на Шаолин!

 Как започна всичко?

"Да кажем, че случайно, ако можем да вярваме в случайности. Попаднах на тяхната онлайн програма, за която изобщо не знаех, че съществува. По време на ковид пандемията, Китай беше затворил границите си за три години за разлика от повечето държави, а след това, хората там изобщо не са знаели какво ще се случи – ще отворят ли отново границите. Сред многото неизвестни са разбрали, че това изкуство (бойното) с всяка година е все по-забравено и в един момент би могло да се изгуби, ако не се отворят врати пред повече хора от цял свят", разказва той.

Цветан Найденов бива препоръчан на абата на Шаолин, който дава съгласието си да се изготви програма, която за изненада на българина е качествено направена и разписана.

"Все едно попаднах в някакъв университет в който всичко е разделено седмица за седмица, месец за месец, като всеки нов месец се отваря ново съдържание, за да учим нови неща. Във фейсбук създадохме затворена група в която сме всички участници в тази програма и вече сме над 600", поясни той.

Онлайн програмата представлява двугодишно обучение,  продължава вече година и 10 месеца и приключва след 2 месеца.

Два пъти българинът посещава Китай за по 1 месец.

"Когато започнах програмата нямах никакви цели, дори нямах за цел да я завърша. Казах си – започвам, но ще карам ден за ден, ще си плащам месец за месец и в момента в който един ден се събудя и усетя, че това вече не е за мен и не намирам смисъл в него, ще спра да се заминавам. Още не е дошъл такъв ден!", твърди Цветан Найденов.

След като минава 1 година от започването на обучителната програма, българинът разбира, че за да вдигне нивото е нужно да отиде на място.

"На място е съвсем различно, има неща, които само там се преподават, тъй като майстора строго и умишлено не преподава някои от дейностите свързани с обучението, защото е нужно те да бъдат под зоркия му поглед, изцяло на място, тъй като има някои опасни неща, които във времето не е добре да се практикуват", посочи той. Как точно се извършва специфичното обучение онлайн ще проследите в разговора. В своята затворена група във фейсбук, редовно се качват видеа, за които обучаващите получават обратна връзка, коригират елементи и вървят напред.

"Освен това, всеки месец има изпити, които полагаме, разбира се свободно е, човек може и да не полага изпити, а да се обучава за удоволствие, но пък изпитите са едно чудесно средство, чрез което можем да си сверим часовника най-добре", категоричен е Цветан Найденов.

След като се доверява на вътрешната си преценка да  отпътува за далечен Китай, отивайки на място, разбира, че решението му е правилно.

"За този 1 месец научих много, видях невероятни неща и се запознах със страхотни хора, с които и до ден-днешен поддържаме връзка", разказва той.

Промяната се усеща във времето.

"Усещам, че на определени ситуации реагирам по различен начин, спрямо това, което е било преди. Все повече добри хора се появиха в живота ми, започна да ми се получава да бъда над нещата съвсем естествено, вследствие натрупаните практики през които съм преминал", отбеляза той.

Как започва ежедневието на воина във Шаолин, за участието му в Легендарния турнир за китайци и състезания, в които има шанса да покаже и развива уменията си, за бъдещите пътувания и всичко, което му предстои, чуйте от разговора с Цветан Найденов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

4 майски дни с над 120 учени на Софийския фестивал на науката

Софийският фестивал на науката за 14-и пореден път ще запознае търсачите на знания за света с последните иновации и откритията на признати експерти по теми като Здраве, Технологии, Космос, Наука и изкуство, Годишнини, съобщиха организаторите от фондация "Красива наука". Любимото традиционно събитие ще се проведе от 9 до 12 май в София..

публикувано на 29.04.24 в 18:25

Самоковски села остават без ток почти месец в годината заради профилактика

Профилактика на електропреносната система оставя пред деня Кoвачевци (Община Самоков) и съседните няколко села. Това се извършва в делнични дни, за по няколко часа и пречи на нормалния живот и работен процес на жителите на тези населени места, сигнализира БНР Ангел Анев. Неговите наблюдения са от последните 4 години, но негови съседи твърдят,..

публикувано на 29.04.24 в 15:55

Човешките права у нас - има и положителни, и пожелателни констатации

В Годишният си доклад за състоянието правата на човека в България  (2023-2024) "Амнести Интернешънъл" констатира положителни промени в резултат на управлението у нас, но и отбелязва области, в които е желателно да бъдат предприети допълнителни законодателни инициативи. Организацията не дава оценки, а се стреми да мониторира човешките..

публикувано на 29.04.24 в 15:31

18-о издание на Националната библиотечна седмица

18-ото издание на Националната библиотечна седмица ще се проведе от 10 до 17 май 2024 г. на тема "Библиотеките-по-нужни от всякога". Това съобщават от Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА), които са организатори в партньорство с фондация "Глобални библиотеки – България". В деня на закриването на кампанията предстои да бъдат..

публикувано на 29.04.24 в 13:16

"Франц фон Щук. Между светлината и мрака" - изложба посветена на немския художник

От 16 април до 13 октомври 2024 г. в Националната галерия ще може да бъде видяна изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака". Това е първото представяне в България на прочутия германски символист (1863 – 1928), популярен сред широката публика у нас заради творбата си "Луцифер" (1890) от фонда на Националната галерия, закупена в годината..

публикувано на 29.04.24 в 12:12

Девина Василева с премиера на детския късометражен филм "В болест и здраве"

На 11 май, от 16.30 часа, в Дома на киното, ще се състои премиерата на късометражния детски филм "В болест и здраве" на Девина Василева. Филмът, който е с времетраене 7 минути, е номиниран за "Най-добър късометражен филм"  в тазгодишното издание на  Националния фестивал на българското кино - Награди "Васил Гендов" 2024. Девина Василева..

публикувано на 29.04.24 в 12:03

"60 от сърце" – театър за деца в неравностойно положение

„60 от сърце“ е благотворителна инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяко тяхно представление се пазят 60 места, които се предоставят безвъзмездно на деца от домове, в неравностойно положение или деца на бежанци. Пред Радио София режисьорът Олег Степанов и актьорите Никола Куцев, и Антон Колев споделиха,..

публикувано на 29.04.24 в 10:49