Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискусия

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Снимка: institutfrancais.bg

Конференция-дискусия на тема "Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство?" ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“.

Във време, когато конфликтите се изострят, международните отношения са напрегнати, а геополитиката е разкъсвана от все по-силни съперничества, се питаме дали спортът и неговите ценности все още играят важна роля. Дали спортните състезания не са се превърнали в средство за демонстрация на сила и съревнование между нациите? Какво остава от олимпийския идеал за мир и братство днес? Не са ли игрите също така възможност за срещи и споделяне между народите и общностите?

Специалисти в областта на спорта, олимпизма и геополитиката ще се опитат да отговорят на тези въпроси по време на дебатите.
Поканени са и граждани. Осигурен е симултанен превод от и на френски/български. Входът е свободен.

Сред поканените експерти са Кристиан Дюлен - понастоящем вицепрезидент на Ръгби Европа, отговарящ за законите и регулациите, и за Комисията по ръгби, както и вицепрезидент на Френския национален олимпийски и спортен комитет (CNOSF); Люка Обен - директор на изследователския отдел на IRIS, специализиран в геополитиката на Русия и спорта, интересува се и от въпроса за суверенитета в постсъветското пространство, автор на 5 книги, последната от  които е „Войната в спорта – нова геополитика“ (2024). 

"Идеалът за мир и братство е фундаментът на олимпийското движение, създадено преди 130 години за да послужи като фактор и намиране на решение от тежките антагонизми в края на XIX век", отбеляза пред БНР-Радио София проф. Лозан Митев (►), преподавател по история на спорта в НСА, член на БОК и председател на Националната олимпийска академия, участник в утрешната дискусия.

Той припомни, че апелът е актуален и днес, от френска страна беше предложено олимпийско примирие тази година - идея, възникнала още в древна Елада.

"Спортните организации на национално и международни ниво сякаш не правят достатъчно за разпространяване на тази идея сред обществата. В спорта се говори за битка, борба, противоборство, но благодарение на правилата, в името на справедливостта и уважението, в състезанието се стига до победа/загуба въз основа на това, което наричаме хуманните принципи и норми в човешките взаимоотношения. Демонстрацията и комбинацията на сила и благородство е посланието на спорта. Без диалог справедливост и устойчиво развитие", каза още проф. Митев.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова завършва "Поп и джаз пеене", но остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07

Подлез или градска тоалетна

Подлезът на Ботевградско шосе при първата спирка на трамвай 22 се използва предимно за облекчаване на физиологичните нужди на столичани, които са пътували дълго от крайните североизточни квартали на София до автостанция „Изток“. Малцина са тези, които се престрашават да се впуснат в това подземно приключение с аромат на неподдържана градска..

публикувано на 03.06.24 в 09:04

Отново слънце преди обяд, следобед - дъжд

Днес преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд отначало в западните райони, по-късно и на изток, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в западната половина на страната, съобщиха от НИМХ. В Западна и Централна Северна България има условия за значителни..

публикувано на 03.06.24 в 07:35
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00