За здравето

събота, от 8.05 до 9.00 часа

Основната философия на екип „За здравето“ е: ние не лекуваме от ефира, но помагаме. Не подлагаме на съмнение мисълта на Рей Бредбъри, че „болестта е занимание самотно“, а добавяме и тази на Скот Фицжералд, че хората не са просто бедни или богати, щастливи или нещастни... Те са само два вида: здрави и болни!
Да бъдем заедно здрави всяка събота сутрин!

Екип на предаването: Стойчо Стоев, Кирил Чобанов, Тошко Йосифов, Диляна Трачева


Публикации

доц. Жана Казанджиева

Доц. Жана Казанджиева: Най-важните 2 квадратни метра в живота – нашата кожа

Кога и как страда човешката кожа?  Очакванията са през 2025 г. половината от европейското население да има алергични изяви – било от страна на белия дроб, на уши-нос-гърло или на кожата. Сериозен е проблемът при малките деца. При тях атопичният дерматит за..

публикувано на 10.08.22 в 16:45
Проф. Христо Хинков

Проф. Христо Хинков за психиатричната стигма и реакцията на обществото

Какви демони измъчват съвременния човек и "отключват" страхове, неврози, отчаяние? Психоанализа на хората от вчера и от днес, защо станахме агресивни, яростни, гневни? Има ли терапия за промяната в мисленето и в ценностната ни система? Психичното..

публикувано на 09.08.22 в 08:25

Д-р Нейко Нейков: За ползите и спецификите на пълноценния сън

Хубавият, дълбок сън е едно от най-важните неща, които можем да подарим на тялото и ума си. Недостигът на сън отслабва имунната защита и засилва риска от атеросклероза.  През различните етапи от човешкия живот нуждите от сън са различни. При децата..

публикувано на 05.08.22 в 16:00
Проф. Елисавета Наумова

Проф. Елисавета Наумова: Липсата на физическо натоварване и стресът потискат имунната система

Развитието на диагностичните технологии и приложението им в клиничната практика позволяват точна и по-навременна диагноза на имуномедиираните болести . Човешкият организъм използва вродени и придобити механизми за откриване и елиминиране на чуждородните..

публикувано на 05.08.22 в 13:00

Акад. Владимир Овчаров: Постковидни усложнения – какво засяга вирусът

Колко и какви могат да бъдат усложненията върху организма след преболедуван Covid-19? Акад. Владимир Овчаров коментира темата в рубриката “За здравето“ на “Семейно радио“: “Увреждания има в много от системите. Сърдечният мускул се..

публикувано на 24.03.21 в 11:45

Ваксини, мрежи и невежи

В народопсихологията на българина сякаш са заложени страхове, мнителност, отрицание на постиженията на модерната цивилизация. 5G мрежите, например, тревожат обществото почти колкото ваксините. За изграждането на т.нар. "5G мрежа" в областта на..

публикувано на 24.03.21 в 09:15
Доц. Мария Стаевска

Доц. Мария Стаевска: Алергичните пациенти боледуват по-рядко от Covid-19

Клиниката по алергология на Александровска болница е включена в международен експертен център за лечение и проследяване на пациенти с уртикария.  Доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ „Александровска“ и ръководител..

публикувано на 10.11.20 в 09:04

За края на дните... и Националната стратегия за психично здраве

Пандемия, неизвестност, страх, маски... Колко е важно психичното здраве? Какво е състоянието на българската психиатрия в тази извънредна ситуация? Кое е онова, което може да ни крепи и да ни остави здраво стъпили на земята?  След Деня на психичното здраве..

публикувано на 12.10.20 в 09:02
Проф. Иво Петров

Чистосърдечно за кардиологията

Защо се страхуваме да отидем на лекар и как променяме поведението си по време на пандемия? Сърцето и алкохолът, храната и напрежението, сексът и спортът. Напредъкът на кардиологията в диагностиката и терапията.  Чистосърдечно за кардиологията – проф. Иво..

обновено на 06.10.20 в 18:23

Какъв е пътят на една ваксина и на проучване на ново лекарство

Какъв е пътят на една ваксина и на проучването на ново лекарство? Колко дълго може да трае позитивният ефект на ваксината? Открита е протеинова молекула, която може да бъде база за създаване на лекарство срещу коронавируса.  Всички теми теми коментира в..

публикувано на 24.09.20 в 11:31