Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама музиканти, влюбени в инструментите си - тромпетистът Сергей Накаряков и акордеонистът Яцек Греков

Снимка: Архив
Във времето за специалните проекти на прочути и не тъй известни музиканти, днес ще звучи тромпетът на Сергей Накаряков и акордеонът на Яцек Греков - двама творци готови да прескочат написаните за техните инструменти пиеси и да представят пред публиката своите любими творби.
Когато се появи на световната сцена преди около 20 години пресата го определи като „Паганини с тромпет”. Странна е съдбата му. Той учи пиано, но след катастрофа трябва да изостави клавишите. Баща му мечтае той да свири на тромпет от дете, затова насочва сина си към този инструмент, а и самият той води заниманията му. Това е Сергей Накаряков. „Точно когато се случи това, великият тромпетист Тимофей Докшицер издаде баховите прелюдии във вариант за тромпет и орган, спомня си той. Бях омагьосан от величието, които придобиха тези тъй познати пиеси.” През 1989 г. Накаряков участва в международния фестивал за класическа музика „Златната ябълка” и изпълнението му на „Венециански карнавал” от Арбан е излъчено по телевизията. Така се стига до среща с Владимир Спиваков. Тогава Сергей е едва на 12 г. „Той ми подари хубав, скъп инструмент и ме покани да свиря на неговия фестивал в Колмар, Франция.” След това момчето започва да пътува из цяла Русия. През 1991 заедно с родителите си заминава за Израел, а от 1996 г. живее във Франция. „Старомоден съм, когато избирам репертоара си, особено когато става дума за транскрипции, разказва Накаряков. Обичам Моцарт, Чайковски, Шуман... За жалост, те не са писали пиеси за тромпет и се налага да правя транскрипции. Не виждам нищо лошо в това, защото така обогатявам репертоара си. За това се грижат баща ми и сестра ми Вера. Тя, освен че е много добра пианистка, се грижи и за репертоара ми. Благодарение на нея записах диск с преработени песни на Рахманинов, Шуберт, Лист, Равел, Леонкавало. „Сергей Накаряков е вече на 33 години, все тъй лъчезарен и обичан от публиката. Той е роден на 10 май 1977 г. в гр. Горки (Нижни Новгород).
Струва си да познаваме и акордеониста Яцек Греков. Учил е в техническия университет в София, във Виенската консерватория и в музикалната академия „Фредерик Шопен”. Първата му работа е програмист в Ай Би Ем, Виена. Сменя още едно-две места, за да се установи окончателно в техническия университет в родния си град Биалисток, Полша. Там се отдава на търсенията, си свързани с анализ и визуализацията на музиката във факултета по компютърни науки. Любовта към музиката го отвежда към различни класически, джаз и етно проекти. Свири на акордеон, гайда и кавал. Последните два инструмента дължи на връзката си с България. Пише и музика за филми и към театрални пиеси. Прави транскрипции на известни творби за акордеон. Ако изпишете името му в интернет, ще попаднете и на негови публикации по темата за музикалната визуализация. И говори превъзходен български език.
В нашия концерт Яцек Греков ще свири на акордеон пиеси от Гранадос, Албенис, Скарлати, а Сергей Накаряков ще изпълни транскрипции за тромпет на творби на Динику, Бах и Гершуин.

сряда, 2 декември, от 14.00 часа
По публикацията работи: Светлана Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05