Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фичър на известния полски радиодокументалист Цезари Галек на 27 март в “Документално студио”

Снимка: Даниела Манолова
Цезари Галек е журналистът, получил най-много международни и национални награди в Полша за своите фичъри. Тъй като повечето от тях са високи статуетки или купи, скупчването им на горния рафт на един дълъг шкаф в офиса му създава впечатление за гора от трофеи.
В Полша документалистиката в радиото, както и в киното, се радва на изключителна грижа и стимулиране, така че конкурсите, фестивалите и субсидиращите организации са многобройни. Наградата на радиоконкурса “Отворени очи”, например, Цезари получава вече четири пъти – четири бронзови дървета в своеобразната гора на шкафа. Единствено "Главата на Бика" - "Гран При" на Фестивала за радио и телевизия "При Европа" в Берлин, все още липсва в колекцията.
Освен любопитството към света и особено към социалното битие на хората днес в Полша, обиграната провокативност и хъс, значителна част от конкурентноспособността на Цезари се дължи на факта, че той сам създава радиопроизведенията си - от първата хрумка до последния звук, нота и детайл. Работното му място освен прословутия шкаф включва и компютър със синтезатор, маса за пиене на чай и дискусии, и прозорец към истинска гора с катерици и таралежи, чието изхранване е една от ежедневните му малки грижи.
“На онази страна или историята на Ирена Сендлерова” използва оригиналния саундтрак на програмата и музиката, написана и изпълнена от Цезари Галек. При превода и дублажа се постарахме да запазим индивидуалността и емоциите на автентичните гласове, уникалността и чувствителността на участващите герои.
През 1943 година Ирена Сендлерова извежда около 2000 еврейски деца от Варшавското гето като чисто и просто ги държи за ръка или ги скрива в коли, натоварени с дърва, и така спасява живота им. Някои от тези вече отдавна пораснали деца и техните собствени деца продължават да са наоколо.

събота, 27 март, от 15.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05