Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Покана за танц”: Менует

Малък, галантен, деликатен - това би трябвало да означава думата „менует” с френско-италиански произход. Смята се, че именно малките стъпки по време на танцуването на двойките дават и негово име. В средата на ХVІІ век, от грациозен френски народен танц менуетът се превръща в неразделна част от дворцовите балове и е познат в цяла Европа.
Първоначално придворният менует се е изпълнявал от една двойка - плавно, тържествено и с маниер. Основните движения са били поклони и реверанси, затова не е приличал на танц, а по-скоро на покана за танц или прелюдия към него. През ХІХ век, с развитието на галантния стил и като цяло рококо-епохата, темпото му се ускорява, движенията се усложняват и стъпките придобиват типичен характер и изисканост.
Менуетът е сред любимите танци на Людовик ХІV, появява се и в Русия по времето на Петър Велики, и трайно навлиза в творчеството на класиците. Чистата музикална форма на менуета в ХVІІ и ХVІІІ век е широко разпространена в творбите за клавесин, клавир и камерни ансамбли. Става задължителна част в сюитите, дори се появява и в някои увертюри, и често се среща като част от сонатно-симфоничния цикъл - обикновено третата от четирите части.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

Д-р Антоанета Грозева: Не е полезно съчетаването на балнеолечението с почивка на море

Д-р Антоанета Грозева е дългогодишен директор на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие. Успоредно със значителната си клинична работа, тя извършва и научноизследователска дейност в областта на калолечението и рехабилитацията на редица социално значими заболявания.  Д-р Грозева има над 50 труда, които са публикувани у нас и в чужбина...

публикувано на 22.05.24 в 19:45
Обявяването на независимостта на България – княз Фердинанд на преден план

Цар Фердинанд – преместване на тленните останки и следи в историята ни

По повод преместването на тленните останки на цар Фердинанд от църквата "Свети Августин" в гр. Кобург в двореца "Врана" в София, разговаряме за самия монарх, за интерпретациите на ролята му в новата ни история, и за династията изобщо. Участниците – професор Иван Илчев, проф. Искра Баева и Николай Поппетров разглеждат въпросите от различни ъгли,..

публикувано на 22.05.24 в 19:12