Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалните градове на света: Печ

Вече почти две години всяка трета неделя от месеца пътешестваме из Европа и разглеждаме най-известните й градове през една малко по-различна призма: запознаваме се с музикалната им история и традиции. Редовните ни слушатели помнят, че миналата година, освен обиколките на някои „хитови” дестинации като Виена, Лондон, Париж, Рим, Милано, Москва и Венеция, имахме и друг, уникален шанс: благодарение на членството ни в Европейския съюз за радиоразпръскване, успяхме да чуем съвсем актуални „документални записи” от концертите, състояли се в две от трите европейски столици на културата за 2010 - германския град Есен и световния мегаполис Истанбул.
Последната, трета част от нашата своеобразна трилогия, ще бъде унгарският град Печ, който макар и да не може да се сравнява по размери с Есен и Истанбул, все пак успя да постигне необходимото, за да стане културна столица на Европа.
В миналото Печ е известен като Софиана и преди 1500 години е бил столица на римска провинция. Днес той има население от около 160 000 жители и е съхранил вековни паметници на културата като джамия от 17 век, превърната в църква, и един от най-старите университети в Европа - от 1367 г. от крал Лайош Първи.
През 2000 година Печ бе обявен от ЮНЕСКО за световно културно наследство, а избирането му през 2010 за европейска столица на културата определено имаше голямо въздействие върху града, туризма, университета и всичко останало. Знаем, че по принцип Европейският съюз харчи по 1, 5 млн. евро за всяка столица на културата. Като цяло обаче Печ инвестира в своето обновяване цели 170 млн. евро! Строителство, ремонт на инфраструктурата за посрещане на туристи... почти всеки ден имаше нещо организирано - като уличен театър, фотоизложби, филмови фестивали... Театърът, концертната зала и центърът за изложби бяха реновирани и готови да посрещнат стотиците хиляди посетители, привлечени тук от великолепната инициатива на Европейския съюз за опазване на културното наследство и взаимното опознаване на гражданите на Съюза. Надявам се, че за това ще допринесем и ние в неделната ни музикална вечер! 
Ще ви предложа документални записи, които получихме от унгарските ни колеги по линия на Еврорадио. Ще звучи музика от Бритън, Доницети, Телеман, Качини, Пуленк и унгарските композитори Бела Барток и Йохан Георг Ликъл. А изпълнители са световноизвестният камерен оркестър „Ференц Лист” с диригент Янош Рола и брилянтният тромпетист Габор Болдочки, представили се в „Романи Хол” на 12 ноември 2010, както и великолепният вокален състав „УниКум Лауде”, Катедралният хор „Моцарт” и оркестър „Панон” от град Печ, който през 2011 отбелязва 200 години от своето създаване.

неделя, 23 януари от 19.30 часа

По публикацията работи: Аделина Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50