Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалните градове на света: Венеция

Ако изобщо може да има град в света, на който да подхожда определението „уникален”, то без съмнение това е Венеция! Векове наред тя е пленявала и продължава да пленява въображението на всички - творци, изследователи, завоеватели, туристи... Онези, които не са я виждали, мечтаят да я посетят; а онези, които вече са имали това щастие, с удоволствие биха се върнали тук отново. И то не само веднъж! Венеция крие магическото очарование на една оживяла приказка. Тук фантазията и реалността се преплитат по толкова необясним начин, че съзнанието просто отказва да се бори и изоставя законите на логиката, давайки превес на емоциите...
Любимо място на всички влюбени по света, Венеция е едновременно вечна и непрекъснато променяща се. Не бих казала като в песента на Шарл Азнавур, че е „тъжна” - тя просто е надарена със способността (или по-точно - привилегията!) да бъде винаги различна! Всяко облаче, преминало по прочутото Венецианско небе, променя цвета си, както и цвета на водите в Канале Гранде; неизменно красива, Венеция е една през пролетта, друга - през лятото и есента, и съвсем различна - през зимата! Играта на светлосенките над нея й придава всеки път различна атмосфера, сякаш градът е жив човек, който сменя настроенията си; а в същото време Дворецът на Дожите се извисява непоклатим и величествен - досущ както в онези славни времена, когато Венеция е била могъща самостоятелна Република и е диктувала законите не само в търговията, но и в политиката и модата...
Има нещо странно в усещането да бродиш из този град - сякаш с помощта на някаква машина на времето си се върнал  векове, векове назад. Уж си „модерен” гражданин на 21-то столетие, а всеки момент очакваш иззад някоя тясна, криволичеща уличка, да те пресрещне развеселен средновековен благородник, който, закрил лицето си с една от прочутите венециански маски, отива да се забавлява. Неслучайно Венеция винаги е предизвиквала толкова хвалебствия от страна на велики писатели и пътешественици. Тя наистина е била и си остава феномен: La Serenissima – Най-ведрата Република! Тук всичко е неподражаемо - природата, архитектурата, стилът, който е уникална смесица между Изтока и Запада, и най-вече - духът, дал простор на фантазията и творчеството на десетки творци, сред които - художниците Тициан, Каналето и Модилияни, драматурга Карло Голдони, композиторите Вивалди, Албинони и Монтеверди. От Венеция е вдъхновен дори и гениалният Шекспир, който през 1596 година създава прочутото си романтично произведение „Венецианският търговец”. А колко филми са посветени на този град... дори не се наемам да ги изброя всичките! Обещавам обаче да ви припомня емблематичните мелодии, които звучаха в един от тях: „Венецианска загадка”.
Какво още ще слушаме? Любими италиански канцонети, по традиция изпълнявани от венецианските гондолиери; музика от двама гениални венециански композитори - Антонио Вивалди и Томазо Албинони, както и от Клаудио Монтеверди, който, макар да не е роден във Венеция, е прекарал тук по-значителната част от живота си. Ще ви запозная с два световноизвестни състава, специализирали се в областта на бароковата музика - „Венецианският камерен оркестър” с диригент Андреа Маркон и прочутият ансамбъл I Solisti Veneti, ръководен от диригента Клаудио Шимоне. А после ще си припомним две популярни творби, посветени на Венеция - Тарантелата из „Години на странстване” от Лист и Вариациите по тема от „Карнавал във Венеция” в интерпретация на брилянтния тромпетист Морис Андре... Естествено, няма да пропусна да ви разкажа и любопитната история на прочутия Оперен театър La Fenice, който подобно на птицата Феникс три пъти буквално възкръсва от пепелта. А за „десерт” ще ви предложа жизнерадостно настроение с „хитовия” ансамбъл „Рондо Венециано”.

неделя, 20 февруари от 19.30 часа

По публикацията работи: Аделина Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50