Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

VOX HUMANA от сериала „Радиото” на 7 май

Снимка: Даниела Манолова

За първи път задоволителен звукозапис на човешкия глас прави Томас Едисън на 18 юли 1877 като използва хартиена лента, покрита с парафин. Изговаря думата Hello пред мембрана, която с игла записва върху хартията. След това прокарва лентата през иглата и чува своя глас тихо да казва Hello. Няколко месеца по-късно конструира уред, наречен фонограф. В основата му има стоманен валяк, върху който е опънато цинково фолио, служещо за носител на аудиоинформация.

С този фонограф малко по-късно е направен запис на гласа на Толстой. За този запис и за този глас говори режисьорът Иван Добчев в последния епизод VOX HUMANA на сериала „Радиото”.
На 7 май 1895 г. руският физик и електротехник Александър Степанович Попов показва уред за предаване и приемане на електромагнитни вълни без проводник. Устройството на Попов приема радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни. Тази демонстрация става в Санкт Петербург на заседание на Руското физико-химическо общество. От една зала на университетската сграда Попов изпраща в друга думите „Хайнрих Херц” („Генрих Герц”), които председателят на дружеството възпроизвежда на черната дъска. Така че първото радиопредаване е било на разстояние 250 метра.
Човешкият глас, преодоляващ времето и пространството е обект на изображение в епизод 17 чрез гласовете на Толстой, Ингрид Бергман, Ана Маняни, Ленард Коен, Дарина Такова, Татяна Лолова, Вяра Ангелова и много други.

събота, 7 май, от 15.30 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05