Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Евранет": Българи с награди от европейски конкурс

● Работата на Европейския парламент през погледа на кореспондента на БТА в Брюксел Николай Желязков.
● Два национални конкурса, организирани от Министерството на земеделието и храните, които ще отличат най-добрите проекти по Програмата за развитието на селските райони.
● „Успех” е тригодишна програма, която Министерството на образованието и науката реализира с помощта на Европейския социален фонд.
● На 9 октомври в Брюксел бяха наградени четиримата победители във фотоконкурса „Европа в моя регион”. Двама от тях са българи – Боян Иванов и Симеон Митков.
● Проектът „Изграждане на съзнание за безопасно шофиране на местно ниво в трансграничния район Гърция и България“, финансиран по Програма за европейско териториално сътрудничество България – Гърция 2007 - 2013 година.
● Проектът „С раница на път до природните и историческите забележителности на община Лъки”, финансиран по мярка 313 „Насърчаване на туристическите дейности” на Програмата за развитие на селските райони.
● В Русе се реализира проектът „Реки на времето“, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“.
● “Моята Европа”: Магдалена Гигова.
● „География на музиката на Европа” – Международен музикален фестивал “Пласидо Доминго” в Севиля и Малага.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
майстор Момчил Дуканов

Дърво с характер

Работата с дърво възпитава и дисциплинира ума, ръцете, чувството за естетика, ако щете, както и усета ни за нещата, били те близо или малко по-далеч от природата. Ръцете и умът на майстора Момчил Дуканов са вече възпитани от музиката – той учи пиано в Музикалната академия, а сетне за дълги години е въвлечен в света на звукорежисурата,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40