Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малко преди празника на всички ирландци по света - Деня на Св. Патрик, ще ви разходим до Ирландия

Замъкът на град Енискорти в графство Уексфорд построен през 1190 г.
Снимка: Ася Чанева

В Ирландия можете да се насладите на най-доброто уиски в света, след като сте се измокрили до кости от неспирния дъжд, а сред горите и ливадите й са преброени 40 нюанса зелено.

Шон О’Райли, който живее в София вече 7 години, ще ни каже по много забавен начин на „чист” български език общото и различното между ирландците и българите, ще ни обясни как се живее в Дъблин и как в София, а накрая  ще сравни и хранителните ни (и не само) навици.

© Снимка: Ася Чанева

Парк „Свети Стивън Грийн” в Дъблин, създаден през 1664 г., паркът е едно от любимите места за отдих, спорт и забавления на малки и големи.

Ще ви заведем на едно място в Дъблин, където се събират писатели от цял свят – и утвърдени и прохождащи - Ирландския писателски център, където писателите работят, срещат се с читатели и помежду си, обменят идеи, намират издатели и представят книгите си. След това ще надникнем в истински ирландски пъб, където се вихри купонът. Ще ви срещнем с лондончанин, избрал да живее и работи в Ирландия - Доминик Райт, продуцент на един от най-успешните ирландски филми напоследък –„Паркинг”, показван и у нас. От художника Томи Бар, чиято трета изложба у нас можете да разгледате до 22 март в столичната галерия „Мисията” (на ул. „Александър Жендов” 2), ще научим за постепенното изграждане на една нова нация - резултатите от последното преброяване сочат, че много жители на Северна Ирландия вече се определят по националност като северноирландци.

Ирландската ни разходка, естествено, ще бъде съпроводена с много автентична ирландска музика и украсена с някои от прочутите ирландски благопожелания, ще чуем дори gaelic (ирландски език).

събота, 16 март от 16.00 часа

По публикацията работи: Ася Чанева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
майстор Момчил Дуканов

Дърво с характер

Работата с дърво възпитава и дисциплинира ума, ръцете, чувството за естетика, ако щете, както и усета ни за нещата, били те близо или малко по-далеч от природата. Ръцете и умът на майстора Момчил Дуканов са вече възпитани от музиката – той учи пиано в Музикалната академия, а сетне за дълги години е въвлечен в света на звукорежисурата,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40