Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечер с музиката на Феликс Менделсон-Бартолди по повод 205 години от рождението на композитора

Снимка: commons.wikimedia.org
На 3 февруари 1809 година в германския град Хамбург, в богатото и интелигентно семейство на банкера от еврейски произход Авраам Менделсон се ражда момче. Наричат го Феликс (щастливец) и това име сякаш наистина предопределя съдбата му.
Феликс Менделсон-Бартолди - един от най-талантливите и плодовити творци в областта на класическата музика - наистина е роден под щастлива звезда, защото е един от малцината творци - избраници на Съдбата, които биха могли да се похвалят едновременно със стойностни произведения, признание, успешна кариера и ... относително спокоен и „безоблачен живот” (доколкото, разбира се, това е възможно). Композитор, пианист, органист, диригент, в известен смисъл Менделсон е нещо като аномалия сред своите съвременници, защото вътрешното му спокойствие и уравновесен характер нямат нищо общо с изградената представа за композитор от романтичната епоха, който непременно трябва да е буен, неуравновесен, разчупващ рамките и установените традиции. Напротив - той е бил кротък, уравновесен човек, семейството му също е било изключително здраво и щастливо (за разлика от сложните, объркани интимни отношения на Берлиоз, Лист и Шопен например, Менделсон си е живял много добре със своята съпруга Сесилия!). В същото време обаче той е бил истински „Човек на Възраждането”. Още от ранна възраст се е интересувал от литература и философия, за него най-висш апотеоз на живота е била музиката. А неговата музика се характеризира с една изключителна естетична изтънченост, методическа красота и изящество и много майсторско използване на възможностите на различните инструменти. Творчеството на Менделсон е пълно с позитивна енергия - музиката му е слънчева и жизнерадостна в по-голямата си част, без, разбира се, това да я лишава от дълбочина и духовна основа. Мнозина го определят като „единственият музикален вундеркинд на XIX век”, чийто талант и дарование могат да се сравнят с този на Моцарт.
Дълго време Менделсон беше единственият абсолютно непознат от великите композитори. Останало в забвение по ред причини, включително анти-семитски, неговото творчество беше „преоткрито” и оценено едва през втората половина на XX век. А Феликс Менделсон-Бартолди има стотици прекрасни - наистина прекрасни творби! С някои от тях ще ви срещнем в двата часа на неделната ни музикална вечер. Ще чуем няколко „Песни без думи” из опус 19 и опус 30, фрагменти из Октет опус 20 в ми бемол мажор, Клавирно трио №1 в ре минор, Симфония №3 в ла минор „Шотландска” и Симфония №4 „Италианска”, прочутата музика към комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ” и -  разбира се! – изключително популярния Концерт за цигулка и оркестър в ми минор, опус 64. Истинско музикално вълшебство, което за нищо на света не бива да пропускате!

неделя, 2 февруари от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21