Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаният Радичков

Темата този път е „Премълчаният Радичков“: какво не знаем, а трябва да знаем за историята на творчеството му, какво нарочно и несъзнателно до днес е премълчано, кой принуди големият ни писател да съкрати част от текста на пиесата „Образ и подобие“, защо целият тираж на сп. „Съвременник“ бе спрян от печат, за да се вкара нова печатна кола в книжното му тяло. И още: как да си обясним, че тази скандална пиеса (1986 г.), публикувана три години преди преврата срещу Тодор Живков, някога предизвика обществено вълнение и нравствен катарзис, а днес – 25 години по-късно – не се играе нито в столичните театри, нито по сцените в страната. Историята се повтаря като фарс, но дали политическият фарс у нас не е причина режисьорите да странят от тази скандална комедия.
Формален повод за избора на темата „Премълчаният Радичков“ е датата 24 октомври 2014 година. Ако беше с нас в материалния ни свят, добрият магьосник на българската словесност щеше да изпълни 85 години.

СнимкаУви, през януари 2004 година тялото му легна завинаги в покойницата и останахме сами с книгите му, пиесите, пътеписите, с „Пуповото време“, което той описа по своя безподобен начин.
Йордан Радичков не е само явление в съвременната ни литературна история, той е явление в националната ни „историческа“ история, защото остава знак за повече почтеност във всички измерения на общия ни живот. Той не бе просто необикновен човек и писател, а и дух, дошъл по тези земи, изпратен от по-добрата страна на мирозданието. Знак, който не бива да забравяме, защото такива същности като Йордан Радичков се появяват веднъж на 100 години.

В предаването участват: писателят Валентин Караманчев, разкрил неотдавна кой е накарал Радичков да съкрати цели пасажи от пиесата си „Образ и подобие“, актьорът Кирил Кавадарков, личен приятел на Радичков, играл в няколко негови пиеси. В разговора се включват и две известни изследователки на Радичковото творчество – проф. Мария Младенова и проф. Инна Пелева.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
22 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55