Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

105 години от рождението на Алберто Ереде – „Бохеми” от Пучини с участието на Рената Тебалди и Джачинто Прандели

На 8 ноември 1909 година в Генуа е роден Алберто Ереде – музикантът, чието име е свързано главно с операта, и който заедно с легендарната прима Рената Тебалди реализира една от ранните поредици записи на цели опери за фирмата DECCA RECORDS. Какво знаем за този италиански диригент? Като повечето музиканти, и той в началото започва с уроци по пиано, но освен тях свири и на виолончело и учи композиция в Консерваторията „Верди” в Милано. След това заедно с Феликс Вайнгартнер и Фритц Буш дирижира в Базел и Дрезден. Дебютът му е с оркестъра на Римската академия „Санта Чечилия” през 1930 година. На първия фестивал в Глайндбърн през 1934 се присъединява към музикалния състав на Буш и участва във всички последвали негови издания чак до 1939 година, като дирижира „Сватбата на Фигаро” и „Дон Жуан” на Моцарт.
Музикален директор на Залцбургската опера в периода 1935-1938 година, Алберто Ереде прави турне в САЩ със състава й и дебютира в Ню Йорк с оркестъра на Ен Би Си. През 1939 дирижира премиерата на „Старата мома и крадецът” от Меноти – в първоначалния й вариант радио-опера, за Ен Би Си. В годините на Втората световна война дирижира оперни представления и концерти в Италия, където е главен диригент на Радиосимфоничния оркестър в Торино през 1945-1946 година.
Алберто Ереде става значима музикална фигура в Лондон като музикален директор на Новата Лондонска опера и „Кембридж театър” в годините 1946-1948, където дирижира над 500 представления. През 1950 година той е назначен от Рудолф Бинг в Метрополитън опера и дирижира редовно там до 1955 година. Главен музикален директор е на Дойче опер в Рейн от 1958 до 1961 – нещо нечувано дотогава, защото е първият италианец, който получава такъв ангажимент в Германия! През 1968 година Ереде последва Тосканини и Де Сабата като третия италиански диригент, изявявал се в Байройт в „Лоенгрин” на Вагнер. Заради близките си връзки и приноса си за тогавашната „Западна” Германия е отличен с Федерален орден за заслуги. През 1961 Алберто Ереде става шеф-диригент на Симфоничния оркестър на Гьотеборг, а същевременно продължава да се появява като гост-диригент на представления в Ковънт Гардън и фестивали в Единбърг. Записва много опери, главно през 50-те, сред които творби на Джузепе Верди и Джакомо Пучини.

В съботната оперна вечер – този път по изключение с начален час 22.00 часа – ще ви предложим един от малкото цялостни записи под диригентството на Алберто Ереде, с които разполага фонотеката на Българското национално радио: операта „Бохеми” от Джакомо Пучини. В ролите участват: Рената Тебалди (Мими), Джачинто Прандели (Родолфо), Хилде Гюден (Мюзета), Джовани Ингилери (Марчело), Фернандо Корена (Шонар) и Рафаел Арие (Колин). Съпровождат хорът и оркестърът на Академията „Санта Чечилия” – Рим.

Съдържание на операта „Бохеми”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21