Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преводачът на душата

БНР Новини
Хъдър Салфидж Ал-Хъдър (в средата) с кюрдските актьори от град Ербил: Раушен Файек (вляво) и Омар Чаушин.
Снимка: Хъдър Салфидж Ал-Хъдър




„Преводачът на душата“ – така в кюрдската музикална традиция е известен инструментът най. За него и за различните култури в Северна Сирия разговаряме в предаването с Хъдър Салфидж Ал-Хъдър. Той е роден в град Хасаке в кюрдско семейство. Неговата дойка обаче е християнка, от несторианската конфеция. Като дете израства сред различни народи – арменци, евреи, кюрди, асирийци, арамейци, араби и посещава еднакво джамията и църквата. От 1992 година е преподавател в Центъра за източни езици и култури на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Като кореспондент на Българското национално радио през 2003 година обикаля интересни и красиви кътчета от Иракски Кюрдистан. Живее известно време в столицата му Ербил и събира снимков материал. Страстен любител на манастирите той е посетил редица български манастири, от които събира информация и материали за тях.
А защо го привличат именно те, както и още други интересни моменти от живота му – чуйте в интервюто с него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15