Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен": Исторически записи – Елизабет Грюмер

| обновено на 25.08.15 в 15:05

Който е чул пеенето на Елизабет Грюмер, не може да забрави начина, по който прекрасният й глас стремглаво се извисява и продължава да се рее в ефира; никой не може да внуши такава интимна задушевност и толкова романтични усещания, с които музиката е заредена" - възторжени думи на критика Ланфранко Распони.
Елизабет Грюмер е родена през 1911 година, започва много успешна кариера в Майнинген като драматична актриса. Кариерата й рязко приключва с женитбата й с цигуларя Детлеф Грюмер. Семейството заминава за Аахен, където съпругът получава мястото на концертмайстор в операта. Това е и звездният миг за Елизабет: музикален директор е младият Караян, тя е силно впечатлена от него и започва да учи пеене. Маестрото също я забелязва... и така започва стремителна кариера по световните оперни сцени и концертни подиуми.
Сбогуването й със сцената е през 1972 година с ролята на Маршалката. Голямата певица, обаче, продължава успешните си изяви. През 1986 година, след смъртта й, вестник „Ди Цайт“ отбелязва между другото: Елизабет Грюмер доказа на сцената и особено на концертния подиум, че белкантото има и немски еквивалент, че красивото пеене, дарено с повече задушевност, с финес и интелигентен нюанс, въздейства повече, отколкото грандиозната стрета.
В предаването звучат записи от концерта на певицата на фестивала в Шветцинген през 1958 година.

24 август


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Фамилатлон" е предизвикателство за всяко семейство

На 8 юни за 16-и пореден път Асоциация "Родители" организира любимия на много български семейства фестивал "Фамилатлон" . Както обикновено, събитието ще се проведе на добре познатото място – Голямата поляна в Южния парк .  От 10:00 до 16:00 ч. родители и деца ще имат възможността да се включат във вълнуващи приключения и да избират сред..

публикувано на 07.06.24 в 18:52

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.  Това от 11..

публикувано на 06.06.24 в 09:35
Константин Иречек

Нова България: чешката диря

Близки и далечни народи са оставили дълбоки следи в историята ни. Повечето следи са следствие на завоевателни и отбранителни войни, а голям брой от контактите са били ако не с военни, то главно с търговски цели. Чехите обаче са изключение. 50 г. след голямото издание на "Пътувания по България" на К. Иречек и 136 г. след излизането му в Прага..

публикувано на 06.06.24 в 08:25

Фолклорните области на България: Епизод 3 – Средна Западна България – Шоплук

В третия епизод от поредицата "Фолклорните области на България" се спираме на ярките явления, характеризиращи фолклора на един от подрегионите в Средна Западна България, а именно – Шоплука. Средна Западна България включва териториите на няколко подрегиона. От етномузиколожка гледна точка това са Шоплука, Граово и Западните покрайнини...

публикувано на 05.06.24 в 13:40

Мнемониката – тренировка за мозъка

"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача." В основата на мнемониката, техниката..

публикувано на 04.06.24 в 19:00