Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Магията на камерната песен": Голямата романтична поезия: Тик и Айхендорф в песните на Шуман и Брамс

БНР Новини
Лудвиг Тик и Йозеф Айхендорф са сред немските поети, оказали най-силно и най-продължително влияние върху музиката. Романтизмът, който избуява към края на ХІХ в. като отпор срещу рационализма на Просвещението и като култ към индивидуализма, се оказва особено благодатен за развитието на съкровения песенен жанр.  И до голяма степен тъкмо на непреходната романтична песен тази поезия дължи живота си до днес.
Роберт Шуман пише в 1840 година своя Песенен кръг опус 39 - по стихове на Айхендорф, които поетът е нарекъл, типично за романтиците, "Интермецо". Йоханес Брамс, който в живота си не е бил изкушен в оперния жанр, сякаш компенсира това в песенния си цикъл "Хубавата Магелона" - това е любовната история на хубавата Магелона и граф Петер от Прованса. Брамс не изгражда цялостна история - подобно, например, на "Хубавата Мелничарка". Песните по-скоро, илюстрират чувства и ситуации, свързани с новелата на Тик.
Песните ще слушаме в прекрасното изпълнение на Елизабет Шварцкопф и Дитрих Фишер-Дискау.

16 март




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32