Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен“: Италия - вечното вдъхновение

БНР Новини
Франц Шуберт (вляво) и Хуго Волф
Виена през ХVIII век е в плен на италианската музика: италиански композитори, италиански музиканти... Очарованието на средиземноморското слънце, на образците на античната култура и на жизнеността, която се лее от италианските мелодии. Една определена фигура привнася професионалния си дял към този слънчев плен: Пиетро Метастазио, който в 1729 година заменя друг италианец - Апостоло Дзено, на поста придворен поет. Метастазио налага италианска метрика, италианска емоционалност върху многобройните си оперни либрета; влиянието му е толкова силно, че продължава десетилетия след смъртта му.
Моцарт е близък на интернационалната оперна стилистика, тя е и белег на епохата. По-късно и Бетовен пише италиански песни. Шуберт, през 20-те години на ХIХ, вероятно с цел да разшири публиката си, също пише песни на различни от немския езици. В това число и италиански. В 1825 година публикува цикъл песни - на немски и английски - върху текстове от "Момичето от езерото" по Уолтър Скот (малцина знаят, че прочутата "Аве Мария" е част от този цикъл). Италианските му песни са наситени с нежност и топлота; онези от тях, които са по текстове на Метастазия, са близки по изказ до "Изоставената Дидона". Всичко това, под знака на красотата на пестеливия Шубертов щрих.
Няколко десетилетия след Шуберт Хуго Волф също дава своя принос към "италианското" - една песен из Италиански песенен сборник ще бъде отпратка към следващо предаване, специално посветено на големия майстор на песента.
Песните, които са включени в предаването, са в изпълнение на Чечилия Бартоли с Андраш Шиф на пианото.


23 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32