Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва странджанският събор „Фолклорен венец Божура“

БНР Новини
Снимка: globusnews.net
23-ят Национален странджанско-тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ ще се проведе на 30 и 31 май тази година.
Музикалният форум продължава традицията през годините, а целта му е да провокира интереса на младото поколение и да търси и стимулира таланти в областта на фолклора.
И тази година в рамките на събора ще се проведе: Конкурс за млади изпълнители на странджански и тракийски песни; Конкурс за млади инструменталисти (изпълнители на гайда, кавал, тамбура и гъдулка).
През 2013 година е въведен и Конкурс за детско-юношески фолклорни групи. Това разширява рамката на събора, броят на участниците става по-голям и интереса от страна на участниците нараства с всяка изминала година.
Освен I, II и III награда във различните категории ще бъдат връчени и Награда на Тракийските дружества, награда „От раклата на баба“ за непопулярна песен, приз „Фолклорен венец Божура” – за най-добро изпълнение, приз „Комня Стоянова“ – за най-добро изпълнение на песен от репертоара й.
За трета поредна година ще бъде връчен Приз на кмета на община Средец за цялостен принос към събора и българския фолклор. Отличието ще получат световно известните народни певици, почетни граждани на община Средец, Янка Рупкина и Калинка Згурова.
Участниците ще бъдат оценявани от жури в състав: проф. д-р Стефан Чапкънов, Ваня Монева, продуцент „Народна музика“ при БНР, Димитър Христов, диригент на Оркестъра за народна музика на БНР, Мария Градешлиева, директор на НУФИ „Филип Кутев“ гр. Котел, народните певци Янка Рупкина, Калинка Згурова и Лазар Налбантов.
Два важни акцента има таз годишното събитие и това са: 85-годишнината от рождението на странджанската народна певица Комня Стоянова и 175 години от рождението Стефан Караджа.
На 31 май, във втория ден на „Фолклорен венец Божура“ ще бъде откриването и на бюст паметник на Караджата, когато Странджа ще замлъкне за 15 минути по време на Националния странджанско-тракийски събор в негова памет и чест.

Директно предаване от град Средец - неделя, 31 май, от 11 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44