Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В летните нощи след полунощ - радиотеатър с българска класика от Антон Страшимиров, Петко Тодоров, Иван Вазов, Добри Войников, Йордан Йовков

БНР Новини

В седмицата от 27 до 31 юли, от нула часа и петнадесет минути всяка вечер,  радиотеатърът ще излъчи пет български  класически пиеси: драмите „Вампир” и „Самодива” и комедиите „Службогонци”, „Криворазбраната цивилизация”, „Милионерът” - постановки не само с художествена, но и с историческа стойност. Записите са от шейсетте и седемдесетте години на миналия век.

Драмата „Вампир” се среща за пръв път с публика в новопостроения народен театър на 3 декември 1909 година. Участват Васил Кирков, Роза Попова, Иван Попов, Сава Огнянов, Стоян Бъчваров, Фратю Фратев, Адриана Будевска. Постановката е на Йозеф Шмаха. Спектакълът се играе до 25 година. Пиесата на Петко Тодоров „Самодива” влиза в афиша на Народния театър  на 13 февруари 1920 година. Незабравимите имена в тази постановка са  Марта Попова, Невяна Буюклиева, Елена Снежина.

Комедията „Службогонци” е може би най-играната пиеса в българския театър.  Но първата й постановка  в 1905 година има само едно представление.

„Криворазбраната  цивилизация” – другият флагман на българската комедиография ,пък изобщо не е поставяна в  първия ни театър до неговата седемдесетгодишнина.

„Милионерът”, последната  пиеса в седмицата посветена на  българската класика,  има първа премиера на 4 февруари 1930 година. Постановката е на Николай О. Масалитинов. Играна е общо 18 пъти.

В петте постановки на радиотеатъра  звучат  гласовете на  Ружа Делчева, Хари Тороманов, Райна Каназирева, Петър Гюров, Лили Райнова, Васил Михайлов, Леда Тасева, Велко Кънев,  Татяна Лолова, Владимир Трендафилов,  Маргарита Дупаринова,  Константин Коцев, Хиндо Касимов, Григор Вачков. Освен драматургията, класика е и режисурата на  Георги Аврамов,  Ребека Арсениева, Юри Статков, Елка Драганова, Мария Громова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05