Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендата Баборак

Радек Баборак

В „Рецитал” по програма „Христо Ботев” ни очаква една незабравима среща - с изкуството на музикант, който още преди да е закръглил своите 40 години вече е наречен „легенда”. Легендата Радек Баборак - изключителен валдхорнист гостува на пловдивската публика на 23 септември тази година в рамките на 6-ия международен фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”. Самият фестивал е носител на лейбъл „Европейски фестивал” за 2015/2016 г.

Освен валдхорнист Радек Баборак е и диригент. Той е сред най-ярките фигури на световната музикална сцена днес. Още от започването на соловата му кариера преди повече от 25 години, неговите изключителни изпълнения са очаровали публиката на всички най-престижни форуми по света.  

Радек Баборак е роден в град Пардубице (Чехия) през 1976 г. в семейство на музиканти. На 8-годишна възраст започва да учи валдхорна при проф. Карел Кренек. Като негов ученик той печели Първа награда на „Концертино Прага” (конкурсът на Пражкото радио), първа награда на конкурса за изпълнители на съвременна музика и става лауреат на „Юнеско Гранд при”. В периода 1990-1994 г. той продължава обучението си в Пражката Консерватория в класа на проф. Бедрих Тилсар. По същото време спечелва най-големите конкурси в света: Женева (1993 г.), ARD в Мюнхен (1994 г.) и Markneukirchen (1994 г.)  През 1995 г. е удостоен с награда „Грами” за класическа музика и с Dawidov Prize.

На 18-годишна възраст Баборак е назначен за Първи валдхорнист на Чешка филхармония без конкурс заради изключителните си качества. Той заема този пост две години, след което печели конкурс за първи валдхорнист на Мюнхенска филхармония, където остава до 2000 г. През 2001 г. подписва ексклузивен договор с Бамбергските симфоници. В периода 2003-2010 г. Баборак заема поста на първи валдхорнист на прочутата Берлинска филхармония. В последвалите години той се отдава на кариерата си като солист, диригент, камерен изпълнител и преподавател.

Спирам до тук с фактите, защото иначе би трябвало да изброя имената на диригентите и оркестрите, с които е работил, както и фестивалите, на които се е представял, а всъщност това означава да изброя всички от световна величина. Но не мога да пропусна началото на неговата диригентска кариера - по време на европейско турне на Saito Kinen Orchestra and Mito Chamber Orchestra под диригенството на Сейджи Озава, Маестрото се разболява и оркестрантите молят Баборак да го замести. Концертът има небивал успех!

Камерната музика е другата голяма страст на чешкият валдхорнист и диригент. С неговия ансамбъл го представяме в „Рецитал” - 22 ноември от 23.00 часа по програма „Христо Ботев”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50