Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори майсторски клас за хорови диригенти - гр. Пловдив

| обновено на 08.09.16 в 13:38 БНР Новини
Снимка на участниците с проф. Мирослав Попсавов (в средата), след семинара му в залата на НУМТИ „Добрин Петков” (5 юли 2016 г.).
Снимка: Деница Узунова

Предаването за хорово изкуство Cantate Jubilate посвети три летни издания на Втория майсторски клас за хорови диригенти, наречен „Творческа лаборатория за практическо запознаване с хорова литература”. Той се състоя гр. Пловдив от 2 до 8 юли, 2016 г. Под вещото ръководство на изтъкнатия български диригент доц. Крикор Четинян и неговия асистент и организатор на събитието – Кръстин Настев, участниците, дошли в града на тепетата от различни краища на България и чужбина, обмениха опит и споделиха творчески идеи. Домакин на събитието за втора поредна година бе Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков”.
Майсторският клас е отворен за хорови диригенти, студенти, преподаватели по музика и слушатели. Целта му е да даде възможност на хоровите диригенти да работят с водещи фигури в областта на хоровата музика – диригенти, композитори и др. Желаещите да се включат в лабораторията имат възможност да се запишат като „активни” или „неактивни” участници, като всички заедно образуват учебен хор, с който „активните” диригенти работят.
В рамките на няколко дни участниците имаха възможност да се запознаят с произведения, обхващащи различни музикални жанрове. Вълнуващи бяха срещите им с тримата гост-преподаватели.
Проф. Мирослав Попсавов, преподавател в катедра „Дирижиране” при Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, обогати познанията на младите колеги в областта на сакралната музика.
Специално от САЩ пристигна проф. д-р Мадлен Бъчварова – професор по музика и директор на хоровата програма в Hanover College, в щата Индиана. Тя грабна вниманието на участниците със своята беседа на тема „Госпъл и спиричуъл”.
Диригентът Михаил Делчев, заедно със своя женски камерен хор „Перуника” от Стокхолм, Швеция, изнесе концерт-семинар, в който показа как българските фолклорни мелодии и ритми могат да виреят и по бреговете на Балтийско море.
Освен семинарите, програмата на Майсторския клас включваше сутрешни и следобедни репетиции и заключителен концерт в зала „Съединение”, която се намира в Регионалния исторически музей в Пловдив.

Участниците и маестро Крикор Четинян след заключителния концерт в зала „Съединение” (8 юли 2016 г.). На снимката са също организаторът Кръстин Настев (четвърти отляво надясно) и композиторът Николай Стойков (шести отдясно наляво)
• Първото предаване, на 24-ти август, включва интервюта с маестро Четинян и Кръстин Настев и документален звук от заключителния концерт на диригентите. На живо в студиото на Cantate Jubilate гостуват двама от участниците – Евелина Кулински и Григор Григоров.

Мануела Манчева, Димана Тодорова, Григор Григоров и Евелина Кулински (отляво надясно) в 13 студио на БНР.





• На 31-ви август - среща с проф. д-р Мадлен Бъчварова – диригент, пианист, певец, лидер на семинари по дирижиране и хорознание, гост диригент и член на журита в хорови Проф. Д-р Мадлен Бъчварова (в средата) и Hanover College Chamber Choir на турне в Австрияфестивали и конкурси в Европа и САЩ. Член е на американската национална академия за звукозаписно изкуство и наука (NARAS), където гласува за наградите Grammy и на изпълнителния съвет на Американската асоциация на хоровите диригенти в средноамериканските щати като председател по многонационалните въпроси. Тя е професор по музика и директор на хоровата програма в Hanover College, USA.
В предаването още: думи на маестро Крикор Четинян и впечатления на двама от гостите на Майсторския клас, пристигнали специално за събитието в Пловдив от черноморското крайбрежие и… бреговете на далечната Норвегия.




Участниците в майсторския клас пред НУМТИ „Добрин Петков”





• В първата септемврийска сряда, на 7-и септември, припомняме с документален звук концерт-семинара на женския хор „Перуника” от Стокхолм, Швеция. Интервю с диригента Михаил Делчев, който от 1990 година живее в Дания, където разпространява красотата на българския фолклор с няколко вокални формации. Как се ръководи хор от няколкостотин километра разстояние и интересни неща от кухнята на хор „Перуника” ще чуете в разговора с него.

Михаил Делчев.    Снимка: личен архив

Хор „Перуника” по време на концерт-семинара им в залата на НУМТИ „Добрин Петков” (7 юли 2016 г.)                    Снимка: личен архив на диригента Михаил Делчев


Часът на срещите в ефира на програма „Христо Ботев” е точно 23.00. Можете да ни слушате и онлайн на адрес: http://player.bnr.bg/


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58