Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Африканските джали

БНР Новини
Лодка по река Сенегал
Снимка: еn.wikipedia.org

В земите на днешните Сенегал и Гамбия разказвачът, наричан джали или гриó, е бил нещо като информационна агенция -  разказвал е на хората за важните събития в държавата. Смята се, че тези разказвачи са се появили през първата половина на XIII век. Джали съпровождал краля-воин навсякъде, като негов главен съветник, а също и като главен историк на кралството, който трябвало да вижда и да запомня всички битки, пътувания и други важни събития и после да ги разказва вярно. Освен това трябвало да знае наизуст много народни песни. Голяма чест било, ако един владетел „даде назаем” своя джали на друг владетел.
Но джали не били собственост на краля или на другите благородници. Напротив, те самите били смятани за благородници. Всяко селище си имало свой собствен джали, но там той вече бил не само певец, който да разказва в песен за живота на отделните хора от раждането до смъртта, но и посредник, който помагал в решаването на семейни кавги и съседски свади.
В наши дни професията джали продължава да съществува в Сенегал и Гамбия и е сред най-уважаваните. Днешните джали казват, че тяхната професия е изкуство. Те и досега решават споровете между хората и разказват, като истински ходещи библиотеки, за всички важни събития, станали през последните около 700 години.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00