Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нека небесата разказват

Ансамбъл L’Arpeggiata
Снимка: arpeggiata.com

Предлагаме Ви фрагменти от продукцията Homo fugit velut umbra, „Пасакалия за живота“. Дискът съдържа пиеси на Стефано Ланди – италиански композитор и преподавател, певец, изпълнител на арфа, китара, теорба, орган. Роден е в Рим през 1587 година. Работи във Венеция и Падуа. Престоят в Северна Италия носи на Стефано Ланди познание за прогресивната Венецианска композиторска школа, чийто маниер е бил внимателно отбягван в консервативния Рим. След години се завръща във Вечния град. Въпреки че живее в несигурното време на Контрареформацията, Стефано Ланди си е позволявал волността църковните творби, които пише, да съдържат (относителна) модерност и свобода, вероятно наследени от напредничавата Венецианска школа.  Верни сме и на създалата се традиция тук редовно да звучат кантати на Йохан Себастиан Бах. Големият майстор е възприел необходимостта неделната служба да има различни творби, съобразени с различните църковни, подчинени на канона, теми и се е стремил да пише за всяка от тези недели по една кантата.

За неделната служба в църквата „Свети Николай“ Бах написва творба, която е била изпълнена на 30 май 1723 година. Но за да не остане пренебрегната съседната енория, композиторът създава друга кантата, която е била изпълнена седмица по-късно, на 6 юни в църквата „Свети Тома“. Там, където по-късно ще звучи и Баховият "Матеус Пасион". Част от текстовете в кантатата „Нека небесата разказват за Неговата слава, Глория“, BWV 76 са създадени от Йохан Себастиян Бах върху текстове – псалми на Мартин Лутер. Днес в XXI век можем да си позволим, наред с католическите творби на Стефано Ланди, да чуем произведение, което носи духа на протестантството.

Та нали всичко е създадено с искрената мисъл и чувство към Твореца!

сряда, 19 април, от 1.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55