Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Музикалната вечер на програма „Христо Ботев” - дългогодишният концертмайстор на СО на БНР Иван Пеев

Снимка: архив

Мнозина помнят още достолепната осанка и мощно музикантско излъчване на цигуларя Иван Пеев - 31 години той беше концертмайстор на СО на БНР, а преди това и концертмайстор на Софийската филхармония, първа цигулка на Фестивалния оркестър на Емил Чакъров. Името му свързваме и с Българско трио за класическа музика, с което концертират в много страни по света, той е основоположникът на специалността „Оркестрови трудности” в ДМА „Проф. Панчо Владигеров” в София. От близо двадесетина години живее в Сингапур, преподава цигулка, свири, до скоро бе концертмайстор на Симфоничния оркестър на Сингапур. По-рядко се връща в България и през лятото на 2017 г. в краткия си престой в София с радост прие поканата да гостува в студиото на програма „Христо Ботев”. Поводът - неговият 75 юбилей. Каква е ролята на концертмайстора и какво вижда той от своята позиция? Италианците по-малко използват термина концертмайстор - казва Иван Пеев - Те наричат тази личност La spalla, рамото на диригента и то е донякъде така. Да бъдеш концертмайстор не е много трудно, но не е и много лесно. Не става дума само за свирене. Да свириш чудесно, това е едно. Другото, което е по-трудното – да намериш контакта с оркестъра. Когато си концертмайстор, някак си поне в България, се включва моментално една негативна реакция: „Е-е, този е вече шеф!”, малко „ръмжене” има. И затова съм се убедил, много важно е да намериш правилния начин на поведение с оркестъра. Никога не съм се отделял от него, винаги съм казвал „Аз не съм избраник, който води оркестъра, давайте да работим заедно”. Когато съм правел групови репетиции, свиря с тях, защото съм виждал някои колеги концертмайстори, които се правят на диригенти. Подготвял съм щрихите, пръстовката, за да им е готово, да им е по-лесно и колегите са го оценявали. Интересни истории от своя живот разказва в предаването Иван Пеев - за пътя си в музиката, за своя професор в Музикалната академия Емил Камиларов, за големите български диригенти, за приключенията на театралната сцена… Любимите записи, които е направил за БНР? - Аз нямам любим запис, както един артист няма любима роля. Всяка пиеса, която започвам да уча в началото е непозната, запознавам се и после се влюбвам. И от там нататък следващата, в която се влюбвам не измества първата. Тежък кръст ли е да се посветиш на музиката? - Не тежи този кръст, ако ти си го избрал. В много случаи кръстът те носи. Не мога да си представя живота без музика, тя е моята работа, тя е моето хоби.

петък, 19 януари от 19.20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга, посветена на Плевенската филхармония

На 28 май в рамките на 55-ото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" беше представена новата книга на Августина Серафимова "Споделена музика", посветена на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония, в която са събрани рецензии, интервюта и информационни материали на авторката, отразяващи дейността на културния институт,..

публикувано на 02.06.24 в 08:25
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05