Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературата като лекуване с други средства

Проф. Златимир Коларов
Снимка: kolarov.bg
Няма начин човек да стане брилянтен писател, ако преди това не е учил медицина - това е твърдение на прочутия прозаик Съмърсет Моъм. А списъкът на писателите-лекари е дълъг: Чехов, Булгаков, Конан Дойл, както и Димитър Димов, чието име носи Съюзът на писателите-лекари, клон на Международния съюз на писателите-лекари – UMEM. Негов председател e професор Златимир Коларов, а в "Часът на думите" няма как да не прозвучи въпросът: защо точно сред лекарите се срещат толкова много добри писатели?
Вероятно защото, за да лекува добре, освен симптомите на болестта, лекарят трябва да търси и причините й, а за това трябва да познава душата.
Аз гледам на литературата и киното, за което правя сценарии, като продължение на моята основна професионална дейност с други средства. Защото човекът е съчетание на душа и тяло. Това е смисълът – човек да е по-щастлив – споделя професор Коларов.
Той има добри новини за многобройните си почитатели. През годината предстои да излязат три негови книги: "Сиво, черно и свещица", втора част от сборник публицистика, посветена на морални, етични и житейски проблеми; последна част на квадрилогията "Нови лекарски разкази", както и дебютът му в областта на новелата "Среднощен етюд за стари глупаци".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Sepia: нова изложба на Димитър Генчев в пространството на DOT София

"Смятам, че художникът е наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш",                                                                                                                  Димитър Генчев. Пловдивската галерията за съвременно..

публикувано на 04.05.24 в 08:26
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

обновено на 03.05.24 в 09:18